Ödegaardov dirigentski nokaut: Saka zapečatio pobjedu u posljednjim sekundama
U srcu londonske nogometne groznice, gdje se Emirates Stadium trese od navijačkih uzvika, Arsenal je demonstrirao zašto su "Tobdžije" opet u igri za osvajanje evropske krune – ali ne bez trzavica koje podsjećaju na krhkost svakog trijumfa.
Sinoć je na Emiratesu domaćin Arsenal savladao grčkog predstavnika Olympiakos rezultatom 2:0 u drugom kolu Lige šampiona, potvrđujući svoj savršen start sa šest bodova iz dva meča. Već u 12. minutu, Gabriel Martinelli je upisao prvi gol nakon što je Viktor Gyökeres izveo moćan šut u okvir gola, a on odbijenu loptu zatjerao u mrežu. – klasičan primjer Artetine direktne igre koja je ovog ljeta revolucionirala napad. Norvežanin Gyökeres - novo pojačanje vrijedno 100 miliona funti - pokazao je zašto je to vrijedno ulaganje: njegov moćni prodor kroz odbranu Olympiakosa otvorio je put za pogodak, naglašavajući da Arsenalova nova taktika – više brzine i manje posjeda – savršeno odgovara njegovom stilu.
Prvo poluvrijeme bilo je arsenalovsko: dinamično, sa brojnim šansama, ali i David Raya je zablistao tako što je jednom rukom zaustavio volej Daniela Podencea nakon centra s desne strane – spašavanje koje je sve podsjetilo na njegovu ključnu. Martin Ödegaard, oporavivši se od ozljede ramena, diktirao je tempo sa asistencijom za prvi gol i brojnim ključnim dodirima, zabilježivši ocjenu 8.43 po BBC-ovoj skali – dok su Leandro Trossard i Gyökeres propuštali šanse iz idealnih pozicija, šutirajući loptu preko grede.
U drugom dijelu, utakmica je odisala nervozom: Olympiakos je pritisnuo, Ayoub El Kaabi je zatresao mrežu ali je gol poništen zbog ofsajda - a Francisco Chiquinho potom zahtijevao akrobatsko spasenje od Raye. Mikel Arteta je uveo šest promjena u odnosu na prethodni meč protiv Newcastlea, koristeći dubinu klupe pojačane sa 250 miliona funti ljetnih transfera, što je održalo energiju – Bukayo Saka je ušao u 70. minutu i u nadoknadi (90+2) zatresao mrežu preciznim šutom kroz noge golmana Kostasa Tzolakisa, nakon još jedne Ödegaardove asistencije. Jedina tama koja se nazirala na horizontu bilo je u momentima, kasnim minutama meča, kada je Gabriel Magalhães povrijeđen - nakon nesretnog sudara s Rayom u kaznenom prostoru – a potom zamenjen Cristhianom Mosquerom. Ozljeda koja bi mogla zabrinuti navijače.
Arsenalova direktnija igra – sa fokusom na brze tranzicije – oslobodila je Gyökeresa i Martinellija, dovodeći do ranih golova i efikasnosti, ali propuštene šanse Trossarda (uključujući jednu sa linije) ukazuju na potrebu za oštrijom završnicom.
Nervozna atmosfera drugog poluvremena, protiv osrednjeg grčkog tima, otkriva ranjivost u završnicama Arsenala, gdje je Olympiakosova odbrana, predvođena Panagiotisom Retsosom i njegovim herojskim blokom Ödegaarda, umalo ukrala bod. Nije to bila dominacija poput one protiv Athletica, već jedna sasvim solidna, ali ne spektakularna pobjeda. Objektivno, Artetina rotacija sa osam novih igrača ljeta pokazuje snagu dubine, ali i rizik: dok su Raya i Saka blistali, Ben White je izgledao kao da je potpuno van forme, izazivajući takvim nastupom Artetinu frustraciju i postavljajući pitanja o njegovoj ulozi u ključnim trenucima borbe.
Mikel Arteta, vidno zadovoljan na konferenciji za novinare, rekao je: "Počeli smo sjajno, bili smo prava prijetnja, dinamični, i igrali smo gurajući naprijed sa puno opasnosti. Pobjeda u Ligi šampiona je uvijek komplikovana, ali 11 čistih listova u 14 mečeva je ipak nevjerovatno."
Sa druge strane, grčki menadžer José Luis Mendilibar nije skrivao razočaranje: "Igrali smo hrabro, ali oni su bili efikasniji u završnicama - to je razlika između vrha i sredine tabele."
Na X-u, reakcije su kiptile: od slavlja zbog Sakinog poteza do šala o Rayinom "superjunačkom" spašavanju - navijači slave, ali i brinu za Gabrielovu povredu.
Ovaj trijumf baca Arsenal na peto mjesto tabele, ali sa tmurnom sjenom povreda i propuštenih šansi – hoće li Artetina mašinerija izdržati pritisak velikana poput Reala ili Bayerna, ili će dubina klupe postati njegovo tajno oružje? Nesumnjivo je da Liga šampiona skriva još mnogo iznenađenja!
federalna.ba/Mirza O.