videoprilog Adise Alić (Federacija danas)

Obilježena 27. godišnjica zločina nad Hrvatima u Križančevu Selu

Misom zadušnicom te polaganjem cvijeća na spomen obilježju u Križančevu selu nadomak Viteza, obilježena je 27. godišnjica zločina nad Hrvatima. U sukobima Armije RBiH i Hrvatskog vijeća obrane, ubijeno i zarobljeno više desetina vojnika i civila.

Dajana Maroš bila je trogodišnja djevojčica kada je u ratnim sukobima ostala bez oca. Godine, kaže, ne brišu sjećanja, a praznično vrijeme uvijek vrati uspomene na teško odrastanje bez jednog roditelja.

"Dvadeset sedam godina nakon tuga je pregolema, jednostavno to se riječima ne može opisati, pogotovo iz razloga što je to događaj neposredno prije blagdana", kazala je Dajana Maroš.

22. decembra 1993. godine, u borbama Armije RBiH i HVO-a, u Križančevu selu poginula su 34 vojnika, a više od 30 ih je, među kojima je bilo i civila, zarobljeno. Više od četvrt vijeka poslije, pred Sudom BiH pokrenut je proces protiv osmorice bivših pripadnika Armije RBiH koje se tereti za ratne zločine protiv zarobljenika i civila hrvatske nacionalnosti na području Križančeva Sela.

"Nije dobro da nakon toliko godina niko još nije osuđen, niko nije kažnjen za zločine koji su počinjeni na ovom prostoru. Očito je, ovdje su ljudi ubijeni u svojim kućama, na kućnom pragu", smatra Marinko Čavara, predjsednik FBiH.

Dok čekaju da odgovorni za ovaj zločin budu adekvatno kažnjeni, iz udruženja stradalih njihove gubitke, kažu, niko ne može nadoknaditi. Stoga upućuju porukuza generacije koje dolaze.

"Držimo se susjedi jedni drugih, vidite za kako nas kratko zatvoriše sve. Držimo se, budimo ljudi, budimo što smo bili. Nestaće nas svakako, a mjesta ima za sviju", poručila je Ljubica Garić, predsjednica Udruženja porodica poginulih i nestalih hrvatskih branitelja SBK-a.

I danas, kao i prethodnih godina ponovljena je poruka da suživot nema alternativu, te upućen apel nadležnima da ubrzaju procesuiranje odgovornih.

federalna.ba/Adisa Alić

Križančevo Selo Vitez