videoprilog Elme Agić (Dnevnik 2)

O zabrani pušenja u zatvorenim prostorima - ko je za, a ko protiv?

Na dnevnom redu sjednice Doma naroda Federacije ovog četvrtka je i Prijedlog zakona o kontroli i ograničenoj upotrebi duhana, duhanskih i ostalih proizvoda za pušenje - sve s ciljem zaštite javnog zdravlja i ispunjavanja evropskih standarda. Zabrana pušenja u zatvorenim javnim prostorima tačka je koja je u javnosti privukla najviše pažnje.

Zabrana upotrebe svih duhanskih i drugih proizvoda za pušenje u zatvorenim javnim prostorima diskriminatorna je za ugostitelje iz Federacije, ističu iz Udruženja hotelijera i restoratera BiH. Prihvatljivo bi bilo, kažu, da zakon bude usvojen na nivou države, a ne jednoga entiteta. Slažu se da je javno zdravlje na prvom mjestu, ali naglašavaju da postoje i druge opcije.

“Za prostore koji su veliki, poput hotela, mogu odvojiti prostor za pušače koji je fizički odvojen i zaseban ulaz. Dijeljenje prostora manjih je vrlo teško, tu bih ja predložio da se napravi da se dozvoli da se opredijeli za jedno ili za drugo”, objašnjava Amir Hadžić, predsjednik Udruženja hotelijera i restoratera BiH.

Na taj način bi građani na vlastitu odgovornost boravili u objektima s dozvolom pušenja. Ipak, iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije ističu da je potpuna zabrana jedina efikasna metoda. Federacija ima više od 60 posto nepušača, kojima se ovim zakonom konačno pruža zaštita.

“Industrijski tehnički pristup uvođenja ventilacionih mehanizama se nije pokazao kao efikasan i praktično jedino prostor bez duhanskog dima s aspekta javnog zdravstva predstavlja sigurnu zaštitu od posljedica duhanskog dima. Određene zemlje koje su mnogo prije nas uvele zakone ovog tipa, sa kompletnom zabranom pušenja u zatvorenim javnim prostorima, već bilježe rezultate efekata ovakvog zakona”, navodi prof. dr. Aida Ramić-Čatak, pomoćnica direktora za stručne poslove ZZJZFBiH.

Građani su podijeljenog mišljenja. No, više je onih koji zabranu podržavaju.

Sa željama ili bez njih, prijedlog zakona će biti na dnevnom redu Doma naroda Parlamenta Federacija, nakon podrške u Zastupničkom domu.

Iz Udruženja za progresivni razvoj organizacija i individua pozivaju delegate da zakon usvoje u cijelosti, bez amandmana, kojih je mnogo.

“Podršku zakonu uputilo je zaista mnogo organizacija uključujući UN, Svjetsku zdravstvenu organizaciju, Švicarsku ambasadu, Delegaciju Evropske unije, četrdeset organizacija civilnog društva BiH, preko 90 organizacija međunarodne zdravstvene zajednice”, ističe Jasmina Čekrić, projektna koordinatorica Udruženja PROI.

Novim zakonom uređuju se i mjere zabrane reklamiranja, promocije i sponzoriranja ovih proizvoda, sprečavanje pristupa maloljetnim osobama i konačno, osnivanje komisije iz ove oblasti na nivou FBiH. Zakonom su predviđeni i izuzeci, i to pacijenti u ustanovama za mentalna oboljenja, kao i u ustanovama namijenjenim za izdržavanje kazne uz uvjet uspostave posebnih prostorija za pušenje. Jer zdravlje je na prvom mjestu.

federalna.ba

duhan cigarete duhanski dim