videoprilog Željke Mihaljević (Dnevnik 2)

Nerado govore o svojim iskustvima, izbjegavaju stručnu pomoć, a posljedice PTSP-a trpe najbliži

U Livnu su se okupili veterani Hrvatskog vijeća obrane, Armije Republike Bosne i Hercegovine i Vojske Republike Srpske da bi uz posredovanje psihologa i stručnjaka razgovarali o prevazilaženju ratnih trauma.

Suočavanje s ratnim traumama još predstavlja velik izazov za mnoge veterane. Nerado govore o svojim iskustvima, izbjegavaju stručnu pomoć, a posljedice njihovog posttraumatskog stresnog poremećaja trpe oni najbliži.

„Oni koji su otišli na ratište - nisu se vratili isti. I gdje se to prvo vidi - vidi se u porodici, vidi se kod bračnog druga“, kaže Spasoje Kulaga, predsjednik Udruženja za podršku ratnim veteranima i žrtvama rata „Pravi požar“ iz Dervente.

„Imamo povećan broj obiteljskog nasilja i imamo suicida među braniteljima, a o tome svi šutim i konačno je došlo vrijeme da mi o tome progovorimo. Mi danas ne promoviramo rat, mi promoviramo mir. Mi želimo da naša djeca žive sretniju budućnost nego što smo je mi proživjeli“, poručuje Jakov Perković, predsjednik Udruge branitelja Domovinskog rata HVO Livno.

„Ukoliko budemo radili, mi imamo nešto što se sad zove transgeneracijska trauma, možemo se nadati da ćemo se u drugom koljenu iz toga“, dodaje Kulaga.

U suprotnom će se to dogoditi tek u petom ili šestom koljenu - i to pod uvjetom da se ne ponovi neko traumatsko iskustvo. Stoga je pomoć struke, ali i onih koji su se osobno suočili s PTSP-om, od neprocjenjive važnosti.

„Ima 30 veterana iz tri bivše zaraćene strane u BiH koji imaju certifikat Centra za traumu iz Novog Sada i možemo da radimo s mladim ljudima. Radeći na sebi može se normalno živjeti, normalno funkcionirati, a to bude potaman i u porodici i u okruženju“, navodi Asim Parlić, veteran Armije RBiH iz Zavidovića, član Udruženja „Pravi požar“.

„Mi trebamo imati jednu zadaću - da ovo u institucije prenesemo, da se to zakonski uokviri. Tako bi bilo lakše da se pomogne ovim kategorijama ljudi. To je veliki problem, koji se dugo skrivao i gurao pod tepih“, ističe Nedeljko Vasiljević, Predsjednik Udruženja RVI iz Ribnika.

Veterani su iz Livna poručili kako se uz pomoć stručnjaka i danas mogu liječiti ratne traume, ali i da je potrebno podići svijest javnosti da bi se potaknula veća podrška i razumijevanje za veterane i njihove obitelji.

federalna.ba

PTSP
PTSP koronavirus pandemija mentalno zdravlje
0 10.01.2021 22:37