Nakon gotovo 80 godina postojanja, upitan rad Zavoda Mjedenica
Nakon gotovo 80 godina postojanja upitan je rad Zavoda Mjedenica, pošto Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo nije dalo suglasnost za internat i radionicu. Svoju odluku pravdaju novim Pedagoškim reformama. Iz Zavoda, pak, pozivaju na poštivanje zakona, ali i na moralnu odgovornost. U suprotnom, djeca u Zavodu neće moći početi novu školsku godinu.
Zavod Mjedenica počeo je s radom još tridesetih godina prošlog vijeka kao Dom za ratnu siročad. Zatim je 1947. oformljena Ustanova za obrazovanje djece s intelektualnim teškoćama. Svoj rad nisu prekidali ni tokom ‘90-ih, odnosno, opsade Sarajeva. Međutim, trenutno njihov rad je upitan. Naime, resorno Kantonalno ministarstvo odbilo je dati saglasnost za rad dva sektora Zavoda - internata i radionice.
“U ovom trenutku najveći problem je to što se sve desilo na takav način da mi nemamo alternativu. Ovo bi značilo da ne možemo primiti 11 djece u internatu i 28 korisnika koji su trenutno upisani. Dešavale su se i razne promjene i reforme, ali do sada nikad nismo imali problema u realizaciji programa svih pet segmenata”, ističe Zumreta Jeina, direktorica Zavoda Mjedenica.
Odgovor hoće li dobiti saglasnost za rad od Ministarstva čekali su čak tri mjeseca. I dobili su odbijenicu. Ministrica Naida Hota-Muminović kao opravdanje navodi da se rad internata i radionice ne definiše novim Pedagoškim standardima, koje je sama usvojila. Rad svih oblasti Zavoda prethodnih godina nije bio upitan, no ove godine resorno ministarstvo se ograđuje da to nije u njihovoj nadležnosti. Ministarstvo socijalne zaštite kao i Ministarstvo zdravlja treba da se pozabave ovim pitanjem. No, ministrica u svom saopštenju nikada nije navela da je zatražila interresornu saradnju.
“Učenici nastavljaju pohađati nastavu, redovni odgojno-obrazovni rad, stručne tretmane, bez ograničenja u Zavodu Mjedenica. Postojanje internatskog smještaja učenika u centrima za učenike s teškoćama nikada nije uređeno zakonima ili podzakonskim aktima. S tim u vezi, Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo ubrzano radi na kreiranju uslova za rad navedenog internata kako bi se omogućilo učenicima da nastave boraviti u internatu od septembra nove školske godine, dok se ovo pitanje ne riješi sistemski i u najboljem interesu djece”, naveli su iz Ministarstva za odgoj i obrazovanje KS-a.
Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi u Kantonu Sarajevo sadrži odredbu za učenike s teškoćama i invaliditetom, koja jasno kaže da se može osigurati internatski smještaj ukoliko resorno ministarstvo da saglasnost:
“Centar ima status pravnog lica u čijoj se djelatnosti mogu realizovati programi više nivoa odgoja i obrazovanja (predškolsko i/ili osnovno i/ili srednje) i drugi različiti programi za dobrobit učenika centra (internatski smještaj, poludnevni i dnevni smještaj, produženi boravak, edukacijsko-rehabilitacijski tretmani i dr.) sve uz prethodnu saglasnost Ministarstva.”
Osim Ministarstva obrazovanja Kantona Sarajevo, i ostala ministarstva šute, a vremena nema. Za manje od tri sedmice počinje školska godina, a iz Zavoda upozoravaju da će djeca ostati bez mogućnosti smještaja, a samim tim i nastave. Podršku im je pružio Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja Federacije.
“Smatramo, shodno onome što kaže struka, a struka je jasna: internat mora postojati, radionica mora postojati. Osnivač Vlada KS-a, koja je preuzela osnivačka prava, treba da se pobrine da u kontinuitetu i internat i radionice. Očekujemo da resorno ministarstvo postupi u interesima djece i radnika”, poručio je Saudin Sivro, predsjednik Sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja FBiH.
U vrtiću Zavoda trenutno je upisano 24 djece, u školama 112, te u radionicama 108. Zavod radi gotovo 80 godina, preživio je ratni period, promjene državnog uređenja, napukle zidove i oronule fasade - hoće li preživjeti i vlast?
federalna.ba