Ispred zgrade Vlade KS-a protestirali roditelji djece s poteškoćama
Roditelji djece s teškoćama koja se obrazuju u Zavodu Mjedenica okupili su se ispred zgrade Vlade Kantona Sarajevo. Traže više senzibiliteta nadležnih za instituciju koja je i u ratu radila. Također, podršku svih institucija sistema. Iz Kantonalne vlade obećanja, da će tražiti dugoročno i sistemsko rješenje, ali i da će tražiti rješenje za pružanje podrške odraslih i uključivanje u tržište rada. Inkluzija podrazumijeva da osobe s invaliditetom trebaju aktivno učestvovati u svim sferama života.
Roditelji osoba s psihofizičkim poteškoćama u razvoju, kojima je ranije zatvorena radionica u Zavodu Mjedenica, inače, njihov drugi dom, okupili su se na protestima.
“Majka sam dječaka s downovim sindromom koji već 24 godine pohađa radionicu. Od 7 do pola tri su naša djeca u radionicama, crtaju, rade s drvetom, curice boje čaše, njihov dan je ispunjen isto kao osam radnih sati mog ili vašeg vremena na poslu”, priča Sada Hasanović.
U Mjedenici ove osobe borave svaki radni dan, učestvuju u radionicama, idu u školu, ali ono što je najbitnije - druže se. Radionica u okviru Zavoda sigurno im je utočište. Postoji još od 1986. godine i radila je i tokom četverogodišnje opsade Sarajeva. Ranije ove godine je zatvorena, a Vlada Kantona Sarajevo uredbom je Zavodu omogućila nastavak održavanja radionica za odrasle polaznike, ali do kraja 2025. godine. Roditelji ovakvim rješenjem nisu zadovoljni, traže trajno sistemsko rješenje jer strahuju šta će biti s njihovom djecom kad istekne rok.
“Mene samo zanima da li neko misli da li će naša djeca do 2025. ozdraviti i upisati nuklearnu fiziku. Zašto nas maltretiraju i muče, zar neko misli da nama nije dovoljno boli i ovako. Naša borba traje od marta, jučer smo dobili injekciju za bolove, ništa se nije promijenilo”, ističe Alma Turković.
“To su tako divni ljudi, defektolozi su pravi stručnjaci koji su našu djecu naučili svemu, i da igraju folklor i da jedu i da piju i da se umiju”, dodaje Elvina Imamović.
A polaznici su se veoma teško psihički nosili sa zatvaranjem radionice. Tokom proteklog perioda su se povukli u sebe, neki nisu htjeli ustati iz kreveta, neki su prestali govoriti. Njihovi roditelji, zabrinuti jer radionica zakonom nije riješena jednoglasno poručuju: oni su naša djeca, iako neki od njih imaju i više od 30 godina. Mi za njih idemo do kraja. Ne damo našu Mjedenicu!
“Nas ništa ne interesuje, ni ko će donijeti zakon, kako će ga donijeti. Za to primaju platu, zato su na pozicijama, nek iznađu rješenje. Idemo na konačno i trajno rješenje, jer neće s ovom našom djecom ova priča se završiti”, poručuje Enisa Sabljica.
Na kraju su poslali snažnu poruku, da niko ne zna šta ga čeka u životu, te da je od iznimne važnosti osigurati da se ova priča ne ponavlja budućim generacijama. Vlada Kantona Sarajevo obećala je da će sa drugim nivoima vlasti nastojati poboljšati socijalne usluge za osobe s invaliditetom, uključujući i radnookupacione terapije.
federalna.ba