Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine obustavila rad

Prilog: Amra Ličina

 

Uposlenici Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine danas su saopćili da su obustavili rad do daljnjeg. Skoro dva mjeseca uposlenici pokušavaju privući pažnju, kako nadležnih tako i javnosti, te alarmirati za spas ove institucije. Ključni problem – nedostatak novca za rad, za plate uposlenika i za brigu o bibliotečkom fondu.

 

Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine, jedna od najvažnijih obrazovnih i kulturnih institucija u državi, nalazi se u teškom materijalnom stanju. Radnici mjesecima ne primaju plate. Nadležni u BiH ne umiju, ne znaju, ili neće da pronađu način finansiranja ove izuzetno važne institucije, koja je i tokom agresije na BiH teško stradala. Kako je kazao Aldin Husić, iz Vijeća uposlenika, svi oni koji pomognu da se razjasni status Nacionalne i univerzitetske biblioteke i očuva njena funkcija bit će upisani u historiju ove zemlje kao pravi čuvari njene baštine. Zbog cjelokupne situacije Husić je najavio uskraćivanje usluga korisnicima:

 

"Počevši od danas, 26. 8. 2024. godine, zaposlenici Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine obustavljaju pružanje usluga javnosti do daljnjeg. Razlog za ovu odluku nedostatak je konkretne politike vlasti za rješavanje naše situacije, zbog čega vise nemamo uslova za funkcioniranje i rad institucije."

                     

Nacionalna i univerzitetska biblioteka nije samo zbirka knjiga i dokumenata, ona je simbol kolektivnog znanja i identiteta čije zatvaranje bi značilo nemjerljivu štetu koja se ne može nadoknaditi. Održavanje ovakvih institucija kroz projekte i grantove, iako je potrebno, odvlači pažnju i resurse od svakodnevnih poslova i osnovne misije, te je stoga potrebno adekvatno finansiranje i podrška države:

 

 „Vlada Kantona Sarajevo iz svog budžeta izdvojila je za NUB BiH, putem Ministarstva za kulturu i sport, 300.000 KM. Isto toliko izdvojila je Vlada Tuzlanskog kantona, te 100.000 KM izdvojeno je  putem Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS, što je za uposlenike značajno za početak, ali se mora naći drugi način finansiranja. Ova interventna sredstva omogućit će nam da isplatimo dio dugovanja prema radnicima, ali, nažalost, ta sredstva nisu dovoljna za dugoročni opstanak naše institucije.“

 

Zahtjevi radnika ostaju isti – imenovanje upravljačke strukture te definiran i stabilan pravni i financijski status Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine:

 

 „Što se tiče direktora, on je potpisao rješenje o penzionisanju i zvanično je od 6. septembra ove godine u penziji. Posljednji upravni odbor formiran je 2005 godine. Njega je tad formirala Vlada Federacije BiH. Međutim, poslije isteka mandata više nije bilo političke volje za produženje istog ili imenovanje drugog upravnog odbora. Možemo reći da ćemo se mi sada naći u jednoj veoma teškoj situaciji, jer ova ustanova od 6. septembra nema direktora, nema upravnog, nema nadzornog odbora. Dakle, možemo reći da kao institucija više ne postojimo.“

 

Za sutra u 11 sati zakazan je sastanak radnika Nacionalne i univerzitetske biblioteke s premijerom Federacije Nerminom Nikšićem i resornom ministricom Jasnom Duraković, a uposlenici se nadaju da će pronaći rješenje za ovu ustanovu. Dragana Bogdanović iz Vijeća uposlenika:

 

 „BiH ne može bez NUB BIH i ona mora imati budućnost.“

 

NUB BiH, institucija je koja je osnovana 31. oktobra 1945. godine i koja je preživjela ratne strahote. Danas se suočava s opasnošću gašenja zbog neadekvatnog finansiranja i nebrige nadležnih organa. Zbog toga uposlenici ove ustanove pozivaju sve one koji su u mogućnosti da pomognu u rješavanju ovog problema da prepoznaju važnost Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine te da pruže potrebnu podršku kako bi zajedno očuvali ovu instituciju za buduće generacije.

Aktuelnosti