25. novembar - Dan državnosti Bosne i Hercegovine

Prilog: Maida Alić

 

Bosna i Hercegovina slavi Dan državnosti. Na današnji dan prije 81 godinu na Prvom zasjedanju ZAVNOBiH-a, tadašnjem najvišem bh. političkom, predstavničkom i zakonodavnom organu, obnovljena je državnost Bosne i Hercegovine. Narodi su se opredijelili za punu ravnopravnost Srba, muslimana i Hrvata. Od tada do danas naša zemlja je suočena sa brojnim izazovima i nasrtajima na njenu državnost i integritet. Međutim, evropska i građanska Bosna i Hercegovina su historijska nužnost i pobijedit će, prije ili kasnije, poručili su zvaničnici tokom obilježavanja Dana državnosti.

 

Prije tačno 81 godinu, u Mrkonjić Gradu dogovoren je Proglas narodima BiH o jedinstvenoj i nedjeljivoj državi, te usvojena Rezolucija ZAVNOBiH-a, kojima je izražena odlučnost da se osigura puna ravnopravnost svih naroda i narodnosti, kao i ravnopravnost Republike Bosne i Hercegovine unutar jugoslovenske federacije.

U Rezoluciji se, među ostalim, ističe da narodi BiH hoće da njihova zemlja, koja nije ni srpska, ni hrvatska, ni muslimanska, nego i srpska i muslimanska i hrvatska, bude slobodna i zbratimljena Bosna i Hercegovina u kojoj će biti osigurana puna ravnopravnost i jednakost svih Srba, muslimana i Hrvata. Upravo su se u Mrkonjić Gradu danas okupili antifašisti, želeći obilježiti ovaj dan.

U glavnom gradu Bosne i Hercegovine obilježavanje Dana državnosti počelo je na brdu Hum gdje su članovi državnog Predsjedništva, Denis Bećirović i Željko Komšić, te drugi zvaničnici prisustvovali podizanju zastave i intoniranju himne. Potom su brojne delegacije položile cvijeće ispred Vječne vatre, na mezar prvog predsjednika Republike BiH Alije Izetbegovića te na šehidsko mezarje Kovači kao i na Spomen-obilježje ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva.

Historija je uvijek bila nemilosrdna i veoma okrutna prema ovim prostorima, kazao je član Predsjedništva Željko Komšić i podsjetio na sve borbe i žrtve koje su omogućile da Bosna i Hercegovina, jedna od najstarijih država na kontinentu, opstane kao suverena država.

"Previše krvi je proliveno, previše mrtvih glava je palo za ovu zemlju. To nikada ne smijemo zaboraviti. Naši preci izborili su se i za državnost, i za nezavisnost, i za današnji trenutak. To je nešto o čemu moramo uvijek govoriti našoj djeci i budućim generacijama. Generacija kojoj ja pripadam odbranila je ovu zemlju. Sada je na budućim generacijama da preuzmu odgovornost i obezbijede sebi i onima koji dolaze poslije nas bolju državu.„

Član Predsjedništva Denis Bećirović je kazao da su 25. novembar i 1. mart dva ključna datuma u modernoj historiji Bosne i Hercegovine:

„Temelji ZAVNOBiH-a su kao čelik i oni su neuništivi. Kontinuitet države Bosne i Hercegovine, državne granice Bosne i Hercegovine, ravnopravnost građana i naroda, sve je to priznao i Dejton 1995. godine. U novim vremenima moramo biti jedinstveni u odbrani države Bosne i Hercegovine. Imamo razloga i da budemo optimisti, evropska i građanska Bosna i Hercegovina su historijska nužnost i pobijedit će, prije ili kasnije."

Brojni zvaničnici čestitali su državni praznik građanima ove zemlje.

Premijer Federacije BiH i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić naglasio je da je Bosna i Hercegovina bila i uvijek će biti zemlja svih njenih ljudi:

„Ponosni na tekovine antifašizma, zajedništva različitosti i jedinstva, danas je važnije nego ikad obnavljati sjećanje na principe koji su vodili naše djedove prije 81 godinu. Pokušaji da se slavna prošlost uništi, zaboravi, izvrne ili negira, osuđeni su na propast, kao i svi novovremeni nasrtaji na Bosnu i Hercegovinu.„

Predsjednik HDZ-a Dragan Čović u čestitki naglašava važnost očuvanja stabilnosti i jednakopravnosti svih naroda u BiH.

"Dok danas obilježavamo Dan državnosti Bosne i Hercegovine, iznova se obvezujemo na izgradnju europske domovine, domovine u kojoj će prava sva tri konstitutivna naroda biti u potpunosti i trajno poštovana. Dužnost je sviju nas čuvati stabilnost i graditi razvoj Bosne i Hercegovine." 

Predsjedavajući Zastupničkog doma Federalnog parlamenta Dragan Mioković kazao je da je 25. novembar za njega lično najznačajniji datum u višestoljetnoj historiji BiH. Tog dana u Mrkonjić Gradu sjeli su neki ljudi i BiH proglasili „ni srpskom, ni hrvatskom ni muslimanskom, nego i srpskom i hrvatskom i muslimanskom“, podsjeća Mioković:

„Svi mi koji smo 1992. godine stali u odbranu BiH i odbranili je, dobili smo temelj državnosti ove zemlje da ovdje, i ne samo ovdje i na ovom mjestu, dok je BiH obilježavat će se ovaj datum. Zvali su me drugovi da tamo proslavimo praznik. To je jedno od pravih mjesta za proslavu 25. novembra - Dana državnosti Bosne i Hercegovine."

Članovi Predsjedništva BiH, Denis Bećirović i Željko Komšić, bit će domaćini prijemu večeras u 18 sati u sarajevskoj Vijećnici. Podsjetimo, danas je neradni dan na prostoru entiteta Federacije BiH, dok entitetske institucije u RS-u ne obilježavaju ovaj državni praznik.

 

Aktuelnosti