videoprilog Jelene Žerajić (Federacija danas)

Na Velikom polju obilježavanje 79. godišnjice Igmanskog marša

Obilježena je 79. godišnjica Igmanskog marša. Kao i ranijih godina, organiziran je tradicionalni pohod na Igman, položeni su vijenci i cvijeće na spomen-obilježja pripadnicima Prve proleterske brigade, prvo u Blažuju i Brezovači, a nakon toga i na Velikom polju.

Sjećanje na 800 pripadnika Prve proleterske brigade koji su prepješačili 100 kilometara za 18 sati u potrazi za slobodom i danas živi. Iako su epidemiološke mjere utjecale na broj posjetilaca, okupili su se mnogi iz raznih krajeva bivše Jugoslavije.

Mladi iz Crne Gore stigli su, kažu, u želji da nauče nešto više o svojim precima.

- Nije to bilo tako davno. To su naši roditelji, naše dede, tako da je bitno da znamo istoriju naše države i susjednih država, jer svi smo mi ovdje jedan narod – kaže Amra Ećo, učesnica manifestacije iz Crne Gore.

Ovo je reakcija na ono što živimo, zato ima mladosti jer je nezadovoljna onim što živi danas.

- Ovo je pokret koji je koheziona snaga za sve ove narode, za sve ove države i da ima pameti u vlasti kao što je nema na tom bi se gradila budućnost – ocjenjuje Sead Đulić, predsjednik SABNOR-a BiH.

Legendarni pohod desio se u noći između 27. i 28. januara 1942. godine. Prešli su put od Jahorine, preko Sarajevskog polja i Igmana.

Marš uz Igman bio je izuzetno težak. Vojnici su gazili ogromne nanose snijega, pri temperaturi od -40 stepeni. Kratko su se okrijepili tek kada su stigli ovdje u staru planinsku kuću gdje je bio i štab Igmanske čete.

Ali tu nije bio kraj, nastavili su sve do Foče, tada slobodne teritorije.

- Goloruki su pošli kroz snijeg i led. Oni su imali ideal, moral i želju za pobjedom. I odavde treba svi da ponesu ideju složnosti. Oni nisu gledali da li je neko Srbin, musliman, Slovenac – zaključuje Olga Stojiljković, članica Prve proleterske brigade iz Beograda.

Tada je bila važna samo želja za oslobođenjem od fašizma, koji danas poprima neke nove oblike protiv kojih se mlađi naraštaji trebaju boriti, poručili su učesnici manifestacije.

Igmanski marš jedan je od najznačajnijih događaja Narodnooslobodilačke borbe u Drugom svjetskom ratu.

federalna.ba

Igmanski marš
Benjamina Karić Igmanski marš Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta
0 27.01.2024 14:11
Igmanski marš
0 27.01.2024 12:33
SABNOR Ibrahim Durmo Igmanski marš
0 27.01.2023 18:40