videoprilog Damire Ibranović (Dnevnik 2)

Mirovnim pregovorim između Rusije i Ukrajine prijeti novi sukob

Aneksija Krima iz marta 2014. godine, koju u Kijevu nazivaju okupacijom, a u Moskvi ponovnim ujedinjenjem, i šest je godina poslije pitanje o kojem se spore Ukrajina i Rusija. Iako se posljednjih mjeseci mnogo govorilo o mirovnim pregovorima uz posredovanje OSCE-a, čini se da je to, ipak, samo paravan za ono što se zaista dešava na tom području.  

Tokom posljednjih nekoliko dana sukobi u istočnom dijelu Ukrajine ponovo su intenzivirani. Periodično se otvara vatra između suprotstavljenih separatista i ukrajinske vojske, a najnoviji sukob u kojem su poginula četiri ukrajinska vojnika i više njih teško ranjeno smatra se najvećim sukobom od 2019. godine.

Mirovni pregovori između Rusije i Ukrajine koji se odvijaju posredstvom OSCE-a su u toku, a iza kulisa sukobi. Ono što je izazvalo veliku zabrinutost, ali i reakciju Sjedinjenih Država i Evropske unije jeste optužba predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog da ruske snage raspoređuju od četiri do pet hiljada vojnika na granici.

- Zabrinuti smo zbog nedavnih eskalacija ruskih agresivnih i provokativnih postupaka u istočnoj Ukrajini, uključujući i kršenja prekida. Ruski destabilizujući postupci potiču eskalaciju i tenzije – poručio je Ned Price, glasnogovornik State Departmenta.

Američki predsjednik Joe Biden obećao je svom ukrajinskom kolegi podršku SAD-a i NATO-a u slučaju da dođe do ozbiljnije ruske agresije.

- Naša vojska je sposobna odbiti bilo koga ko nas napadne. Na tom putu imamo punu podršku međunarodnih partnera, uključujući Evropu i Sjedinjene Države. Dokaz tome je i razgovor koji sam vodio s predsjednikom SAD-a – rekao je predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski.

Iako poriče prisustvo brojne vojske na granici sa susjedima u svrhu agresije, nego tvrdi da je u pitanju obična vojna vježba, Rusija je spremna da se brani i od SAD-a i NATO-a.

- Prisutnost američkih ili NATO trupa u Ukrajini ili u blizini ruskih granica dovela bi do pojačanih tenzija, a to bi zahtijevalo dodatne korake Rusije. Nažalost, situacija je zaista zastrašujuća na liniji dodira. Događaji s ukrajinske strane se ponavljaju, a ne radi se o izoliranim incidentima – istakao je Dmitrij Peskov, glasnogovornik ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Analitičari smatraju da iza slanja ruskih snaga na granicu sa Ukrajinom stoji nedavno usvojana nova "Ukrajinska strategija vojne sigurnosti" gdje Rusiju nazivaju vojnim protivnikom i u kojoj kao cilj navode reintegraciju privremeno okupiranih teritorija i obnavljanje kontrole nad državnim granicama, aludirajući na povratak Krima. U pojašnjenjima analitičari idu i korak dalje i objašnjavaju da Rusija preko Ukrajine pokazuje mišiće SAD-u, nakon sankcija zbog slučaja Navaljni.

federalna.ba

Ukrajina Rusija
Aleksandar Vučić Rezolucija o genocidu u Srebrenici Rusija Srbija
0 24.09.2024 18:05
Rusija Izrael Liban
0 24.09.2024 17:01
Rusija Ukrajina Marija Zaharova
0 22.09.2024 13:34