Mavrak: Ucjene se nastavljaju uprkos porukama iz Brisela i Washingtona
Gosti emisije Rezime bili su Ranko Mavrak i Željko Raljić, novinari i politički analitičari, a između ostalog, govorili su o evropskom putu BiH i funkcioniranju državne koalicije.
Govoreći o tome zašto nam je Evropa toliko nisko spustila ljestvicu Mavrak je kazao da je 'sezona rasprodaje'.
„To vam je kao kad na kraju sezone dućani otvore asortiman svoje robe po diskontnim cijenama, i onda kad vide da im ni to ne ide, onda daju još nekakav dodatni popust“, kaže on.
Podsjetio je da je 2019. godine definirano 14 prioriteta, a četiri godine, kako je naveo, se vrtjelo u krugu - nije se ništa napravilo.
„Čak i kada je ta zadaća postala jasna, opet se malo toga uradilo. Tek je nova vlast u proteklih godinu dana pokazala da se može nešto napraviti, samo je pitanje postoji li politička volja. Sad imamo jasan cilj koji trebamo ostvariti do trećeg mjeseca – tri zakona i otvaranje pregovora s Frontexom. To je ostvarivo – nema apsolutno nikakve dvojbe oko toga, samo je pitanje postoji li politička volja i spremnost da se nešto uradi na evropskom putu BiH i da to bude vidljivo relativno rano“, objašnjava Mavrak.
On je dodao:
„Ono što mene brine u ovom konkretnom trenutku je sljedeća činjenica – Angelina Eichhorst nije ni otišla iz Sarajeva, a već su političari na različite načine počeli tumačiti ono što je ona zapravo rekla. To je samo pokazatelj da se politika ucjena, nedosljednosti i svjesnih blokada evropskog puta nastavlja bez obzira na poruke koje stižu iz Brisela i Washingtona“.
Raljić je naglasio da Evropa ima svoje interese, a da ljestvica sigurno nije spuštena zato što nas 'vole'.
„Naši interesi, barem kada je njihov ugao posmatranja u pitanju, su na zadnjem mjestu. To se samo možda na prvu čini da su dobronamjerni. Jer da su bili dobronamjerni onda bi u mnogim situacijama u kojima se dosada pokazalo da su naši politički lideri ustvari problem i istinski neprijatelji građana ove zemlje – oni su mogli da učine da ih se mi lakše riješimo. To njihovo spuštanje ljestvice ustvari podsjeća na ono što smo mi već vidjeli na primjeru kada je trebalo da pojedine današnje članice uđu u EU – i to je bio interes Evrope, a nikako interes tih zemalja“, smatra Raljić.
Prema njegovim riječima, interes Evrope vidimo kada su u pitanju rudna bogatstva BiH. Drugi interes je, navodi on, tržište – koliko god ono bili malo.
„I onaj najbitniji interes je taj ljudski potencijal ili radna snaga. Mi imamo političare koji se svađaju, glumataju, nagađaju, trguju, i sve ono što rade, ustvari, oni pomažu predstavnicima međunarodne zajednice da ostanu ovdje. To je vrlo perfidna igra u kojoj svako od njih ima svoj interes, a o dobronamjernosti Evrope ne mogu olako da govorim“, poručio je Raljić.
Upitan radi li nam Evropa uslugu kad nam stalno spuštaju kriterije i zašto to rade, Mavrak ističe da je važno podsjetiti da nakon ruske agresije na Ukrajinu, niti svijet, a posebice evropski kontinent ne izgledaju više isto. Zapadni Balkan je prepoznat kao ‘meki trbuh’ Evrope, kaže on.
„Naravno, to je neka vrsta stražnjeg ulaza za Vladimira Putina i Rusiju u eventualnim scenarijima daljnje destabilizacije evropskog kontinenta. Mora se ovaj dio stabilizirati i integrirati u EU. To je i interes EU, ali istovremeno i interes država regije. Nije perspektiva približavati se Rusiji i Kini na način koji je izvan racionalnog. Perspektiva za ovu regiju je jedino evropska. Naravno da Brisel i evropske prijestolnice imaju svoje interese, oni su jasni, ovo je ključni strateški interes“, pojasnio je.
Mavrak je dodao da ovo sigurno nije posljednji voz, ali postoji realna opasnost da se BiH načeka sljedećeg, propusti li ovaj, i to bi, navodi, doista bilo šteta.
„Prilika je već tu i nema razloga da se ona ne iskoristi“, kategoričan je Mavrak.
O funkcioniranju državne koalicije kaže da su pojedinačni, stranački interesi nadvladali opće, odnosno državne.
“To se vidjelo po zastojima koji su bili jasni u proteklih šest mjeseci mandata. Početak je doista bio obećavajući i to je pobudilo mnoge nade kada su se u parlamentu počeli usvajati zakoni. A onda se vidjelo da se vraćamo na stare matrice ponašanja – uzajamne ucjene i trgovine – i zato trpe ostali reformski zakoni koji su dosada rutinski mogli biti usvojeni“, rekao je Mavrak.
Ako Milorad Dodik nastavi s prijetnjama i materijalizira ih, onda je jasno da je on zakočio evropski put BiH, i mora biti suočen s posljedicama toga, ocijenio je on.
„Onda će biti jasno da on nije partner nizašto“, zaključio je Mavrak.
federalna.ba