Razgovarala Amra Ličina

Marina Bera za FR: Za CTP potvrde dodatne instrukcije za poslodavce i uposlene

U Federaciji BiH se od 20. decembra uvode nove mjere, koje podrazumijevaju pravilo “vakcinisan-testiran-prebolio”, saopšteno je u četvrtak, 18. novembra u Sarajevu nakon sjednice Vlade Federacije BiH. To znači da će svi građani, zaposleni u zdravstvenom i socijalnom sektoru, te javnim upravama, morati imati ispunjen jedan od ova tri uslova pri dolasku na radno mjesto.O novim mjerama za Radio Federacije govorila je Marina Bera. Pomoćnica ministra zdravstva  za organizaciju i razvoj zdravstvenog sistema. 

Vlada Federacije BiH je utvrdila prijedlog Kriznog štaba o uvođenju novih epidemioloških mjera od 20. decembra ove godine. Najveća izmjena će biti tzv. pravilo - vakcinisan, prebolio, testiran.

Prema novom prijedlogu, svi zaposlenici u zdravstvenom sektoru, socijalnom, javnim upravama, vladama, općinama, morat će ispunjavati jedan od tri uslova Vakcinisan, Prebolio, Testiran da bi mogli obavljati posao na radnom mjestu.  Oni koji ne žele da se vakcinišu između ostalog morat će se  testirati se  svom trošku.

„Jasno u naredbi piše da se moraju testirati o svom trošku, izuzev u slučaju da imaju medicinsku kontraindikaciju za cijepljenje. Dakle, to su izuzeci, opšte poznato je javnosti i svima da su izuzetno rijetke kontraindikacije za cijepljenje. Znači u tom slučaju ako neko ima kontraindikaciju za cijepljenje testiranje će morati platiti poslodavac“.

Da li će postojati neka uredba ka poslodavcima?

„Da! Ovo ćemo sve razraditi, tako i stoji u zaključcima Vlade sa stručnih osnova uredit će Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine, a mi ćemo napraviti još dodatne instrukcije u tom kontekstu i za poslodavce i za uposlene“.

Pretpostavljam da osobe koje se ne mogu vakcinisati će morati dostaviti medicinsku dokumentaciju. Kome?

„Naravno, poslodavcu. Ali kažem pojedinosti će biti uređene aktom koji ćemo napraviti u saradnji sa Zavodom za javno zdravstvo“.

Ko i kako će provoditi te mjere? Svjedoci smo nedosljednog poštivanja prethodnih higijensko- epidemioloških mjera,  a zbog činjenice da FBiH bilježi nizak procenat vakcinisanih postoji li uopšte šansa da se ova mjera provede?

„Polazimo uvijek od najboljih pretpostavki, želja, potreba itd. Dakle, imunizacija je jedina mjera koja može nama pomoći da se vratimo u nekakav normalan život, da se sektor zdravstva vrati u redovne okvire, da pacijenti koji imaju i druge potrebe za dijagnostikom i liječenjem drugih oboljenja, ne samo COVID- a , da mogu normalno doći do svojih usluga. Mislim da je krajnje vrijeme da se uvede jedna ovakva mjera upravo da bi sve profunkcioniralo na najbolji mogući način. Evo sve ćemo još razraditi, a sukladno i sa drugim propisima i Zakonom o zaštiti na radu i slično, sve ćemo razraditi u tom našem aktu koji ćemo dostaviti svim sudionicima“.

Da li postoji šansa za uvođenje još nekih mjera? Svjedoci smo pojačanih mjera u Grčkoj, Italiji, Njemačkoj, Austriji itd?

„Mi imamo mjere kakve imamo. Te mjere da se poštuju mi bi imali daleko povoljniju situaciju. I druge zemlje isto tako imale bi daleko bolju situaciju i ne bi se trebale uvoditi represivne mjere. Represivne mjere su nešto za što ćemo kao posljednje povući potez i za sada epidemiološka situacija ne ukazuje potrebu za tako represivnim mjerama. Jedna od mjera koju uvodimo jeste nova organizacija, vezano za cijepljenje. Znate da je do sad stanovništvo moralo doći do vakcinalnih centara da bi cijepilo. Sada trebaju da se organizuju mobilni timovi koji će ići prema stanovništvu i omogućiti i onima koji žive u udaljenim predjelima i slično da se cijepe. Omogućiti bolesnim da im se dođe u stan, a ne da se očekuje od njih da dođu do cijepnoga centra. Jedna od najvažnijih mjera je da se cijepimo svi. Mislim da je to jedna od najvažnijih mjera u ovom trenutku, pri tome ne zaboravljajući ove standardne higijensko epidemiološke mjere o kojima stalno govorimo. Nositi masku, dovoljna fizička distanca i pranje ruku. To su tako jednostavne mjere i svi ih možemo provoditi i na taj se način zaštititi. Zaštititi se od takvih represivnih mjera, od lockdowna, od zatvaranja. Dajte da se držimo onoga što je propisano i onoga što nas u stvari i može spasiti od lockdowna, jer i sami smo svjedoci šta to znači po kompletan život, mentalno stanje stanovništva, za druge bolesnike šta to znači, koji ne mogu da uđu u sistem zdravstva i ostvare svoja prava, kako to utječe na ekonomiju, itd.“

I evo za kraj kazali ste jučer da FBiH bilježi visok prijenos koronavirusa, a da je veoma nizak procenat vakcinisanih. Gdje je najkritičnije?

„Kada je riječ o prijenosu COVID-a imamo pet kantona koji sada bilježe najveći nivo prenosa. To su Kanton Sarajevo, Zeničko- dobojski, Tuzlanski, Hercegovačko-neretvanski, Zapadno hercegovački i Posavski kanton. To su kantoni koji bilježe najveću razinu prenosa COVID-a 19. Sa druge strane, imamo samo Sarajevski kanton koji ima nešto viši procenat procijepljenosti u odnosu na druge kantone oko 50%. Mogu reći da svi drugi kantoni više manje jako zaostaju za tim i da situacija ni u jednom nije pohvalna, pa evo ni u Sarajevskom“.

Marina Bera Federalni radio
Federalni radio sport
0 23.04.2024 23:21
Vijesti u 22 Federalni radio
0 23.04.2024 22:18
sport Federalni radio
0 23.04.2024 21:21
Vijesti u 17 Federalni radio
0 23.04.2024 17:19
Federalni radio sport
0 21.04.2024 23:01
Vijesti u 22 Federalni radio
0 21.04.2024 22:49