Marc Chagall u bečkom Muzeju Albertina
Muzej Albertina u Beču ugostio je retrospektivnu izložbu Marca Chagalla (1887.–1985.), jednog od najpoznatijih umjetnika 20. stoljeća. Postavka prikazuje Chagallova djela od njegovih ranih radova iz 1905. godine pa sve do 1980-ih, pružajući uvid u fascinantnu umjetničku karijeru ovog velikana.
Šta čini Chagalla posebnim?
Odrastao u malom gradu Vitebsk (današnja Bjelorusija), u radničkoj porodici ortodoksnih jevrejsko-hasidskih korijena, Chagall je kroz svoje radove prenio duboko osobna iskustva i sjećanja na djetinjstvo.
Njegov stil spaja tradiciju i avangardu, istražujući pravce poput primitivizma, kubizma, fovizma i nadrealizma, pri čemu je stvorio jedinstvenu i prepoznatljivu umjetničku ekspresiju.
Chagallove fantastično-poetične slike i dalje intrigiraju publiku, pružajući nepresušan izvor inspiracije i interpretacije- saopćeno je iz Austrijskog kulturnog foruma Sarajevo.
Chagall je poštovateljima umjetnosti dobro poznat po živopisnim bojama, snolikim motivima i duboko emotivnim prikazima koji sjedinjuju stvarnost, mitove i sjećanja. Njegova djela savršeno odražavaju duh raznolikosti i umjetničke slobode, a ova izložba u Albertini zasigurno će oduševiti ljubitelje umjetnosti i inspirirati posjetitelje svih generacija.
Retrospektivna postavka ubraja više od 150 umjetnikovih radova - sto ulja na platnu, zatim pasteli, crteži, gvaševi, skice i litografije, među ostalim i 16 monumentalnih kasnih djela iz ciklusa biblijske poruke iz Nice.
Vrhunac izložbe čine veliki biblijski ciklusi nastali 1930-ih, 1950-ih i 1960-ih godina, kao što su "Raj", "Izgon iz raja", "Zagrljeni", "Stvaranje ljudi", "Anđeo" i td.
"Prikazi biblijskih tema ubrajaju se u majstorska djela njegovog umjetničkog stvaralaštva, za Chagalla je poezija Biblije uvijek bila izvor inspiracije", naglasio je direktor Muzeja Albertina Klaus Albrecht Schroeder.
Izložena djela posuđena su iz privatnih zbirki, zatim iz fundusa Albertine kao i iz Musee National Message Biblique Marc Chagall iz Nice.
Marc Chagall rođen je 1887. u Witebsku u Bjelorusiji u siromašnoj židovskoj obitelji, umro je 1985. u Francuskoj, gdje je od 1923. godine živio i stvarao. Svoje porijeklo i kulturu nikad nije zaboravio, stalno ju je nosio u sebi i prenosio na platna.
Postavka je otovorena do kraja februara 2025. godine.
federalna.ba