Mađarska potkopava temeljne vrijednosti Evropske unije
Mađarska i dalje potkopava temeljne vrijednosti Evropske unije. U najnovijoj epizodi, zakonom koji nije u naslovu usmjeren protiv LGBT osoba, ali u suštini jeste. Bilo kakva diskriminacija je neprihvatljiva za čelnike Unije, što su i debelo podcrtali. Čak su na sto stavili i opciju isključenja Mađarske iz zajednice.
Mađarska, čije vladajuće partije su pod istragom zbog kršenja evropskih pravnih standarda, čeka još samo potvrdu premijera Viktora Orbana, pa da na snagu stupi zakon koji zabranjuje promovisanje homoseksualnosti i promjene polova.
“Imamo zakon koji štiti prava djece i roditelja, a nije o homoseksualnosti. Ja sam borac za slobodu u komunističkom režimu. Homoseksualnost je kažnjavana i ja sam se borio za slobodu i prava homoseksualnih osoba. Ovim zakonom ne želimo štiti djecu od homoseksualnosti, nego od bilo kakve seksualne interferencije. On nalaže da odluka o tome kakvo seksualno obrazovanje žele za svoju djecu pripada isključivo roditeljima”, rekao je Orban.
Zakon se, prije svega, odnosi na povećanje kazne za osuđene pedofile, ali je 15. juna usvojen amandman kojim se zabranjuje prikazivanje ili promovisanje homoseksualnosti za mlađe od 18 godina. Utjecaće i na seksualno obrazovanje, oglašavanje, pa čak i na emitovanje nekih popularnih serija i filmova na televiziji. Što je još značajnije, mladi ljudi će ostati uskraćeni za puni spektar informacija kada je riječ o seksualnom obrazovanju. Iako zakon u naslovu nema anti LGBT obilježja, jasno je da Mađarska nije zemlja otvorena za ovu populaciju, budući da je ranije zabranila i u usvajanje djece za istospolne brakove. Nezadovoljstvo su građani iskazali na protestima.
“Izjednačavanje seksualne i spolne različitosti sa pedofilijom, napad je na samu srž ljudskog dostojanstva LGBT osoba u Mađarskoj. Također, predstavlja rizik po njihovu bezbjednost. Ovaj zakon je ciničan, neukusan i predstavlja namjerni pokušaj Orbanove vlade da pogazi prava LGBT osoba. On zabranjuje bilo kakve rasprave o spolnoj i rodnoj raznolikosti, sa lažnim tvrdnjama da je to zapravo zaštita djece. Djeca ne trebaju zaštitu od izloženosti različitostima. Naprotiv, LGBT djeca i porodice trebaju zaštitu od diskriminacije i nasilja”, istakla je Lydia Gall, viša istražiteljica Human Rights Watch za istočnu Evropu i zapadni Balkan.
Kao dio Evropske unije, kojoj su ravnopravnost i borba protiv diskriminacije uklesani u temelje, Mađarska se suočila s oštkim reakcijama čelnika.
“Predsjednica Von der Leyen rekla da će Unija braniti svoje vrijednosti i da je novi mađarski zakon sramotan. 16 ministara se usprotivilo ovoj mjeri mađarske vlade. Evropska unija želi da se naprave ispravke. Razgovarao sam s premijerom Orbanom koji je rekao da nema diskriminacije u njegovoj zemlji. Budući da je zakon izazvao kontroverzu i ogorčenje, zamolio sam ga da razmisli o tome, jer Evropa koja ne brani ljudska prava jeste Evropa koja nema pravo tražiti od drugih da brane ljudska prava”, kazao je David Sassoli, predsjednik Evropskog parlamenta.
“Jasno smo iznijeli stav da su tolerancija i poštovanje glavni dio EU i naše povelje o ljudskim pravima. Ideje Mađarske o budućnosti Evrope se razlikuju od naših. To je veliki problem i ne odnosi se samo na Mađarsku. Na pitanje da li je Evropska unija bliža ili dalja nego ikada, ne može se odgovoriti samo iz Mađarske. To je nešto o čemu svi moramo mnogo više da razgovaramo”, rekla je Angela Merkel, kancelarka Njemačke.
Korak dalje otišao je nizozemski premijer.
“Ne mogu doslovno ponoviti šta sam rekao, ali moja poruka premijeru Mađarske Viktoru Orbanu je bila da ukoliko mu se nešto ne dopada i ne može se s tim uskladiti, da postoji alternativa, a to je izlazak iz Evropske unije”, rekao je Mark Rutte, premijer Nizozemske.
Još se nije desilo da neko bude izbačen iz članstva u Evropskoj uniji, ali žestoke sankcije jesu i to vjerovatno čeka Mađarsku ukoliko se ne odmakne od autoritarnog načina vladanja, nalik komunizmu koji je i sam premijer Orban spomenuo. Skupa s Poljskom, Mađarska se ugleda na Rusiju koja je, realno, mnogo veća sila i koja može sebi uzeti za pravo da se suprotstavi velikim igračima. Mađarska i Poljska nemaju tu snagu, već samo želju. No, vidjeli smo i ranije, kada su uložile veto na višegodišnji budžet Evropske unije da želja nije dovoljna. Iako Unija nije snažna kolik obi željela na globalnom planu, ipak odlučuje o svojim članicama i usmjerava ih ka svojim vrijednostima. Svi oni koji nisu timski igrači, snosiće posljedice. Možda neće dobiti otkaz, ali će sigurno na klupu za rezervne igrače. Sporni zakon nije samo štetan po Mađarsku na evropskom nivou, nego i među njenim granicama, dok Orban poput Milorada Dodika, pokušava skrenuti pažnju sa stvarnih problema u državi.
“Mislim da Orbán želi novim zakonom skrenuti pažnju s raznih problema novijeg doba. Budući da teme poput migracija više nisu opcija, jer izbjeglica skoro da i nema, okrenuo se radikalnoj homofobiji, gdje su granice između javnih i privatnih pitanja namjerno nejasne i to stavlja na dnevni red društvene polarizacije. Novim zakonom Orbán se želi vratiti u ofenzivu, ali i podijeliti opoziciju. Zapravo, zakon ujedinjenu opoziciju stavlja pred prvo veliko iskušenje, nakon što se krajem prošle godine šest najvećih mađarskih opozicionih stranaka dogovorilo da ujedinjeni izađu na sljedeće izbore kako bi porazili Orbanov Fides. Orban je ovim uspio ponovno podijeliti opoziciju”, naveo je András Bozóki, politolog sa srednjoeuropskog Univerziteta u Beču.
Orbanov plan je uspješan na domaćem, ali ne i na evropskom terenu. Njegova zemlja uz Poljsku, pa i Slovačku, Češku i Rumuniju, važi za odmetnika Evropske unije, zahvaljujući svojoj socijalističko-komunističkoj prošlosti i mentalitetu. Pred nama je slučaj zemlje koja, de facto, guši vrijednosti zahvaljujući kojima je i uspjela ući u Evropsku uniju. Slikovito nam prikazuju da Unija ne dozvoljava korištenje benefita članstva i zaobilaženje obaveza članica, što, ako pažljivo posmatraju vlastodršci u našoj i ostalim zemljama Zapadnog Balkana, može biti sjajna lekcija. Nema šale s Unijom kada su u pitanju njene vrijednosti, niti bivstvovanja u zajednici po sistemu „važno je da uđemo, a poslije ćemo mi po svome“.
Ovo je prilog iz magazina Svijet. Kompletnu emisiju pogledajte OVDJE.
federalna.ba