Evropski čelnici u Budimpešti pozvali Trumpa da održi podršku Ukrajini i izbjegne trgovinske ratove
Evropski čelnici koji su se u četvrtak sastali u Budimpešti pozvali su Donalda Trumpa da izbjegne trgovinske ratove, zadrži podršku Ukrajini i suzdrži se od narušavanja globalnog poretka nakon pobjede na američkim predsjedničkim izborima.
Trumpova pobjeda veliki je izazov za Evropu, otvarajući razdoblje velike neizvjesnosti u trenutku kada se kontinent već bori za jedinstvo, a njegove dvije najveće sile, Njemačka - čija se vlada upravo raspala – i Francuska, oslabljene su.
Trumpov odnos s evropskim kolegama bio je napet i klimav tokom većeg dijela njegovog prvog mandata, a njegov povratak na vlast donosi neizvjesnost oko američke pdrške Ukrajini protiv ruske invazije, američke predanosti vojnom savezu NATO i mogućnosti uvođenja carina na izvoz u Sjedinjene Države.
- Vjerujem američkom društvu - izjavio je čelnik Evropskog vijeća Charles Michel dok su on i ostali pozivali Trumpa da nastavi podržavati Ukrajinu, dok su stigli na sastanak skoro 50 evropskih čelnika u Budimpešti.
- Oni znaju da je u njihovom interesu da pokažu čvrstinu dok se bavimo s autoritarnim režimima. Kada bi Sjedinjene Države bile slabe prema Rusiji, što bi to značilo za Kinu? - izjavio je.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen izjavila je da je sada na Evropskoj uniji da bude jedinstvena. Nijedna država članica EU ne može se sama nositi s nadolazećim izazovima, kazala je.
- U svim je našim interesima da autokrati ovog svijeta dobiju vrlo jasnu poruku koja nije pravo moći, da je vladavina zakona bitna – izjavila je ona.
Mnogi od čelnika kazali su da se raduju saradnji s Trumpom.
Domaćin samita, mađarski desničarski nacionalistički premijer Viktor Orban, jedan je od rijetkih Trumpovih bliskih saveznika među evropskim čelnicima, i rekao je da će otvoriti čepove šampanjca ako Trump pobijedi. Diplomati su nagađali da bi Orban mogao organizirati da se Trump obrati evropskim čelnicima putem videolinka.
Drugi su, međutim, bili otvoreni u pogledu zabrinutosti, uključujući trgovinu i Trumpovo grubo postupanje sa saveznicima.
- Predsjednik Trump ponekad je poznat po određenom stepenu nepredvidivosti, određenom stepenu nasilnosti, pa nam je potreban dijalog - kazao je luksemburški premijer Luc Frieden.
- Tražit ćemo dijalog, ali nećemo odustati od naših principa – dodao je.
Finski premijer Petteri Orpo izjavio je da je zabrinut zbog mogućnosti trgovinskog rata.
- Ne smije se dopustiti da se desi. Pokušajmo sada uticati na buduću politiku SAD i Trumpa kako bi shvatio rizike koji su uključeni - kazao je.
Kao dodatak neizvjesnosti koja visi oko skupa u Budimpešti, njemačka trostranačka vlada raspala se u srijedu navečer kada je kancelar Olaf Scholz smijenio svog ministra finansija i otvorio put općim izborima.
- Jedno je sigurno, Evropa nije jaka bez jake Njemačke - izjavila je predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola.
Samit će prvo uključiti sastanak čelnika šire europske političke zajednice koja uključuje države van EU poput Britanije, za koje se očekuje da obnove svoju predanost podršci Ukrajini, prije sjednica o migraciji i ekonomskoj sigurnosti.
Mark Rutte, čelnik NATO-a, kazao je da je bitno vidjeti Ukrajinu kao problem koji se proteže van Evrope, opisujući rusko partnerstvo sa Sjevernom Korejom kao "prijetnju, ne samo europskom dijelu NATO-a, nego i SAD-u".
Navečer će 27 čelnika EU-a odvagnuti transatlantske odnose, kao i Gruziju, gdje je vladajuća stranka Gruzijski san, koja se smatra sve više proruskom, proglasila pobjedu na spornim izborima 26. listopada. EU je zamrznuo kandidaturu Gruzije za članstvo zbog zabrinutosti oko demokratskog nazadovanja, prenosi Reuters.
federalna.ba/Fena