Konglomerati lažu ili pretjeruju u podacima o napretku u borbi protiv klimatskih promjena
Veliki broj najvećih svjetskih kompanije ne uspjeva da ostvari sopstvene ciljeve u borbi protiv klimatskih promjena, rezultati su istraživanja neprofitne organizacije "Institut za novu klimu" obavljenih nad 25 korporacija.
Izvještaj nosi naziv "Nadzor korporativne odgovornosti za klimu".
U izvještaju se navodi da velike kompanije u svojim izvještajima o napretku u borbi protiv klimatskih promjena pretjeruju u podacima ili daju pogrešne informacije.
Prema navodima u istraživanju, među kompanijama koje ne uspijevaju da izvrše promjene dovoljno brzo su "Google", "Amazon", "Ikea", "Apple" i "Nestle".
Pojedine kompanije saopštile su da nisu saglasne sa metodama upotrijebljenim u izvještaju i ističu da su posvećene borbi protiv klimatskih promjena.
U izvještaju se ističe da firme na kojima je vršena analiza daju pet posto od globalnih emisija štetnih gasova što znači da iako ostavljaju veliki trag zagađenja imaju i potencijal da predvode napore u ograničenju klimatskih promjena.
Autor izvještaja Thomas Day rekao je za britanski "BBC" da je njegov tim najprije želio da otkrije dobru stranu u korporativnom svijetu, ali da su "iznenađeni i razočarani sveukupnim integritetom u tvrdnjama kompanija".
federalna.ba/Beta