Konaković: Mnogo su konkretniji prijedlozi koji bi mogli voditi rješenjima

Nakon kratke pauze, Izborni zakon opet je u fokusu domaćih lidera. Vratili su se i strani medijatori. A za pregovaračkim stolom opet su i stranke koje su prošli put odstupile. Nova runda zvanično počela danas, a potrajat će do nedjelje.

U ovom trenutku je zaista teško procjenu ima li pomaka s obzirom da su vrlo šture informacije koje mediji dobijaju nakon ove vrste pregovora, a uzimajući svakako u obzir i činjenicu da se vrlo mali broj učesnika u današnjim pregovorima uopće obratio javnosti.

Ono što je novo i što do sada nije bila praksa, svi pregovarači danas su podijeljeni u dvije grupe ili, kako su nam kazali pojedini pregovarači, dvije sale, veliku i malu. U velikoj one teške, gotovo nepremostive teme - izmjene Izbornog zakona koje se odnose na izbor članova Predsjedništva BiH, delegate u domove naroda, eventualno reduciranje uloge domova naroda i u toj sali bili su isti oni predstavnici koji su učestvovali na neumskim pregovorima, SDa, HDZ BiH, SDP, Narod i pravda. U drugoj, maloj sali, bili su uglavnom predstavnici opozicije koji su raspravljali isključivo o paketu izmjena koje se odnose na integritet izbornog procesa. iz ove prve grupe gotovo niko nije davao izjave za medije. Po okončanju pregovora pred novinare je izašao tek Elmedin Konaković, predsjednik NiP-a koji je na početku odmah kazao da su im strani medijatori sugerisali da ne izlaze u javnost dok traju pregovori kako ne bi eventualne različite interpretacije izjava koje daju dovele do udaljavanja njihovih stavova i usporile eventualni konačni dogovor o izmjenama Izbornog zakona.

Elmedin Konaković, između ostalog, je komentirao i atmosferu koja je vladala tokom današnjih pregovora. Kazao je da je ona nešto bolja u odnosu na onu neumsku, d apostoje i dalje oni stavovi koji su zacementirani, ali da se ipak olabavilo u nekoj situaciji. O čemu se konkretno radi nismo uspjeli saznati, ali se dalo naslutiti da bi se možda, bar kada je riječ o Federaciji, moglo razgovarati o ukidanju onog etničkog prefiksa koji je toliko sporan, bar kada je riječ o izboru za članove Predsjedništva BiH.

"Mnogo su konkretniji prijedlozi koji bi mogli voditi ka konačnim rješenjima i možemo, ono što je za nas jako bitno, to ukidanje famoznog, ultimativnog etničkog prefiksa u kojem više ne morate biti pripadnih jednog naroda da bi ste konzumirali bilo koju poziciju, osim u Federaciji u kojoj to uopšte više nije ni predmet. Federacija funkcioniše tako kako funkcioniše. U tome čini mi se svi imamo jednake stavove. Naravno provejava i ta činjenica da na kraju moramo sjesti sa predstavnicima iz RS-a i očekivati neke njihove možda dodatne zahtjeve, ali ono što smo vidjeli danas, nisam naravno pretjerano optimista jer su to kompleksne stvari, je puno bolje nego što smo dosad viđali", istakao je Konaković.

Pregovori o reformi Izbornog zakona ušli u treći sat

Zvanično je počela nova runda pregovora o ograničenoj izmjeni Ustava BiH, ali i reforme izbornog zakona. Lideri političkih stranaka u BiH u zgradi delegacije EU u našoj zemlji stigli su u 14 sati gdje će po ko zna koji put uz međunarodnu medijaciju pokušati približiti različite stavove...

Ono što je takođe danas novo jeste da su se za pregovarački stol vratili SDP, DF i Naša stranka koji su jedno vrijeme izašli iz ovog procesa pravdajući to time da postoje neki veći problemi u BiH, kao što su blokada državnih institucija, ali i kompletna sigurnosna i politička situacija u zemlji i koje su zapravo prioritet za razgovore. Predstavnici DF-a se danas nisu obraćali medijima ali su uputili jedno saopštenje u kojem su kazali da je integritet ovih pregovora možda ugrožen činjenicom da su se pregovarači razdvojili u dvije grupe. Iz SDP-a i Naše stranke kazali su da je ona tema na kojoj su oni učestvovali u razgovorima integritet izbornog procesa, dakle uvođenje nekih modernih tehnologija koje su njima zapravo suštinske izmjene Izbornog zakona kako bi se mahinacije tokom izbornog procesa svele na minimum. Istakli su i da su im se u jednom trenutku priključili predstavnici HDZ-a koji su paket integriteta izmjena Izbornog zakona uvjetovali CIK-om, odnosno načinom izbora članova CIK-a, zbog čega su predstavnici SDP-a i Naše stranke iznijeli jednu ocjenu da zapravo nema pomaka kada je riječ o pregovorima ni o integritetu izbornog procesa.

"HDZ insistira na tome da se CIK bira, pored Predstavničkog doma kako je sad slučaj, i u Domu naroda i nažalost u suštini nema nikakvog pomaka. Oni blokiraju čitav paket integritetski izmjenama načina izbora CIK-a", rekao je Damir Arnaut, član Predsjedništva Naše stranke.

Član Predsjedništva SDP-a Damir Mašić kaže: "Ne vidimo zaista razlog zbog čega se želi možda zaustaviti cijeli ovaj proces, barem oko zaštite integriteta izbornog procesa zbog toga da bi jedna ili dvije političke partije bile osigurane da će kroz Dom naroda direktno uticati i presuđivati koji će u budućnosti članovi CIK-a biti."

federalna.ba

Izborni zakon
Johann Sattler odlazi Izborni zakon pomirenje Evropska komisija
0 26.08.2024 10:24
Ustavni sud BiH Izborni zakon Izborni zakon RS
0 24.07.2024 20:51
Izborni zakon Izborni zakon BiH Izborni zakon RS
0 17.07.2024 19:34
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH sjednica Nenad Nešić Ustav BiH Izborni zakon
0 16.07.2024 08:06
CIK BiH SIP BiH tehničke izmjene Izborni zakon BiH Izborni zakon
0 11.06.2024 19:36
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH Izborni zakon
0 21.05.2024 13:50