Jednoglasje ili preglasavanje: Je li federalni ministar svojim istupom iz kolosijeka izbacio Vladu ili sebe?
Niz reakcija unutar federalne vlasti izazvao je nedavni istup ministra zdravstva Nediljka Rimca. On o imenovanjima, nezakonitostima, pacijentima. Premijer tek o načinu istupanja. Ispod površine - po svemu sudeći, poljuljani odnosi i prodrmana Vlada Federacije, za koju predsjednici SDP-a i HDZ-a BiH, tvrde, da odluke donosi jednoglasno.
Poslije 16 mjeseci šutnje, federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac pred medijima. Da je situacija ozbiljna, objasnio je slikovito. (Dovde mi je došlo, da vam kažem, dovde mi je došlo. Nemoći.)
Ministar nemoćan, a problemi brojni. Premijer Nermin Nikšić probleme negira, a sporan mu je nastup ministra.
„Mislim da je ministar Rimac jučer iskočio iz kolosijeka. To je jedna stvar koja u ovoj vladi ne može da se dešava i ne može da funkcioniše. Ministri svoje stavove treba da iznose na sjednicama vlade, da se bore za te stavove, a ne da kritikuju“, kazao je Nikšić (SDP).
Kritika, dakle, poželjna, ali samo u četiri zida. Jer, stenogrami sjednica građanima su nedostupni.
„Ne mogu ja pričati protiv svoje vlade, jer sam ja član te vlade“, kaže Rimac (HDZ 1990).
Vlada i ministar, stječe se dojam, odavno ne govore istim glasom. Da je tako pokazuje i imenovanje direktora KCUS-a Ismeta Gavrankapetanovića.
Ministar se požalio da nema ništa protiv imenovanja Gavranakapetanovića, ali da mora po zakonu.
„Ja zbilja nemam niti jedan razlog da to ne bude. Imam problem što to nije po zakonu i procedurama. Ja bih najsretniji bio da to nije ispalo kako je, ali ja moram čuvati sebe“.
Da nema dogovora, već odavno je jasno. Ono što je trebalo biti stručno, postalo je političko pitanje. Pa se tako i pitanje najveće zdravstvene ustanove u BiH tretira kao politički plijen. A, političke igre najviše štete pacijentima. Na istup Rimca - oštra kritika Gavrankapetanovića.
“Izjava je zabrinjavajuća jer ministar kaže da ne može pomoći bolesnima. Vlast je i odgovornost, ne samo privilegija. Ne samo skupi automobili plaćeni tuđim parama, dnevnice, povremeno navraćanje na posao. Vlast je odgovornost prije svega. I volio bih da kaže ko mu je prijetio i zašto se toliko prepao i da... kakve dogovore i s kim želi. Valjda se o zakonu radi“, poručio je dr. Ismet Gavrankapetanović, direktor Opće bolnice 'Prim. dr. Abdulah Nakaš.
Rimac, s druge strane, kaže da ostaje pri svom stavu, ali da će sve biti jasnije narednih dana. Reakcija dolazi od Dragana Stevanovića, člana privremenog Upravnog odbora KCUS-a. Poručuje da ministar ili ne želi ili ne zna da izađe iz ove situacije. Da pitanje imenovanja direktora KCUS jeste političko pitanje, a da Rimac izbjegava da provede ono što je dogovoreno. Stevanović smatra da ovo pitanje treba riješiti Vlada Federacije.
“Sad je na Vladi da to presječe, pa po cijenu naknadnih sudskih sporova, jer ova situacija se ne može trpjeti. Vlada treba da konačno donese odluku šta će sa konkursom za generalnog direktora KCUS koji je davno objavljen i ovom cijelom trakavicom. Lično mislim da Vlada treba jer su ispunjeni svi zakonski preduvjeti da da suglasnost“.
Poručio je ministru Rimcu da je bolje da se pozabavi brojnim problemima u zdravstvu, umjesto što raspravlja o tome da li je Gavrankapetanović dostavio uvjerenje i diplomu. Kritike Trojki nazvao je opravdanim.
„Kritika na Trojku kao vlast jeste opravdana, ali nije Trojka ovome doprinijela. Ona je ovo naslijedila i očito ne zna izaći iz ovog začaranog kruga“, kazao je Stevanović.
Kako i na koji će način vlast izaći iz začaranog kruga i kada će KCUS dobiti generalnog direktora, nezahvalno je prognozirati.
federalna.ba