Godinu dana KCUS vode vršioci dužnosti direktora KCUS-a
Hoće li trakavica o imenovanju generalnog direktora Kliničkog centra u Sarajevu dovesti do zatvaranja sedam klinika? Godinu dana najveću zdravstenu ustanovu u BiH vode vršioci dužnosti, nakon što je u novembru prošle godine smijenjena Sebija Izetbegović. Za to vrijeme, gomilaju se dugovanja, nezadovoljstvo radnika je sve veće, a sindikat najavljuje radikalne mjere. Ko će na kraju presjeći - politika ili radnici?
Dok se čeka potpis za imenovanje rukovodstva KCUS-a i dok se smjenjuju vršitelji dužnosti direktora, ova zdravstvena ustanova bilježi gubitak od 6 miliona maraka. Aktuelnoj direktorici Hariji Maksić mandat istječe 28. novembra. Na ovo je Alen Pilav, koji je ranije obavljao tu duženost, upozorio privremeni Upravni odbor i resornog ministra da okončaju proces imenovanja. U pismo navodi i da bi on, kao drugoplasirani kandidat, trebao biti imenovan. U međuvremenu, upozorenje i iz Sindikata zdravstvenih radnika.
„Ako hitno ne riješe problem imenovanja generalnog direktora i probleme u KCUS-u ne krenu rješavati, mi ćemo stati na kapije KCUS-a i pustit ćemo da samo radi KUM. Svima mora biti jasno da Sindikat što je rekao do sada – to je i uradio“, poručuje Senad Sadiković, predsjednik Sindikata radnika u zdravstvu KS-a.
„Sa stanovišta prava mislim da je Pilav potpuno u pravu i da je to jedno od mogućih rješenja kako bi izašli iz trenutne upravljačke krize. Da će zatvoriti neke klinike i to, Sindikat treba da zna koja je njegova uloga i prava to je jasno definirano zakonom - oni nikakvo pravo nemaju osim da prekrše zakon i naruše zdravlje građana, što je krivično djelo“, podsjeća Dragan Stevanović, član privremenog Upravnog odbora KCUS-a.
Zbog mogućeg krivičnog gonjenja upravo resorni ministar Nediljo Rimac je odbio staviti potpis za imenovanje Ismeta Gavrankapetanovića na čelo KCUS-a. Podsjećamo, Komisija je Gavranapetanovića ocijenila kao prvorangiranog kandidata. No, ni nakon godinu dana nije preuzeo tu funkciju jer je ministar Rimac odbio dati saglasnost na njegovo imenovanje zbog nepotpune dokumentacije koju je Gavrankapetanović predao na konkursu.
„Postoji problem što to nije po zakonu i procedurama, najsretniji bih bio da to nije ispalo kako jeste, ali ja moram čuvati sebe jer sam dobio i prijetnje i tri krivične prijave ako dadnem saglasnost da će to ići“, kazao je Rimac (HDZ 1990).
Politiku krivi i sindikat, te upozorava da posljedice snose radnici i pacijenti.
„Krivo je rukovodstvo politike, imali su zajednički stav o imenovanju. Sindika neće da se miješa u politiku, nama je bitno da imamo stalni menadžment jer u ovom trenutku nama nije bitno apsolutno ko će biti. Oni su donijeli odluku, politička je odluka ko će biti na čelu ove ustanove“, ističe Sadiković.
Resorni ministar je trenutno na bolovanju, a problemi KCUS-a na čekanju. U potrazi za odgovorima kontaktirali smo Vladu FBiH, a oni su naš upit proslijedili opet Ministarstvu zdravstva. I tako se priča vrti u krug. U potrazi za rješenjem, Sindikat je alarmirao i inspekciju, ali i Finansijsku policiju da ispita poslovanje ove zdravstvene ustanove.
„Nas ne zanima kako će oni to riješiti, ali ovo mora po hitnom postupku“, upozorava Sadiković.
Dodatno situaciju komplicira i činjenica da Vlada FBiH nije provela odluku Vrhovnog suda koji utvrdio nezakonitu smjenu Nadornog odbora koji je smijenio bivšu direktoricu Izetbegović. Umjesto provedbe, novi zahtjev Vlade za preispitivanje odluke? Hoće li politike ovakvim potezim dovesti do najavljenih zatvaranje 7 klinika na KCUS-u?
federalna.ba