Izložena remek-djela osnivača Microsofta prije aukcije vrijedne milijardu dolara
(Izvor: BBC)

Izložena remek-djela osnivača Microsofta prije aukcije vrijedne milijardu dolara

Remek-djela nekih od najpoznatijih umjetničkih slikara izložena su prije, kako se očekuje, najveće aukcije u historiji. Očekuje se da će zajedno na prodaji u New Yorku sljedećeg mjeseca postići rekordnu cijenu od milijardu dolara. Radovi su pripadali Paulu Allenu, suosnivaču Microsofta, koji je preminuo 2018. Ali dok je Allen često posuđivao svoje blago, neki umjetnički kritičari strahuju da bi aukcija mogla dovesti do toga da djela budu desetljećima skrivena od očiju javnosti. Slike Luciana Freuda, Francisa Bacona, Paula Cezannea i Davida Hockneya samo su neka od poznatih djela koja se nalaze u kolekciji koju Christie's prodaje na aukciji.

Tih 150 radova bit će javno izloženo sljedećih sedmica u podružnicama Christie'sa širom svijeta, prije nego što budu stavljeni na aukciju u New Yorku 9. i 10. novembra. Četrnaest slika bit će izloženo u Londonu ovog vikenda, a ostale će se izložbe održati u Parizu, Los Angelesu i Šangaju.

Dok se neki od umjetnika relativno često pojavljuju na aukcijama, Allenova kolekcija sadrži djela koja se smatraju nekim od slikarskih remek-djela. Max Carter, voditelj impresionističke i moderne umjetnosti u Christie'su, opisao ju je kao aukciju koja se događa "jednom u životu".

"Mislim da nismo imali ništa slično u smislu raspona remek-djela kroz 500 godina", rekao je za BBC News. "Ako pogledate prvih desetak radova u kolekciji, svaki od ovih predmeta bio bi petogodišnje ili desetogodišnje definiranje rada ako bi sami izašli na tržište." Dodao je: "Skupljanje umjetnina bilo je vrlo lično za Allena, uprkos zapanjujućem rasponu - to je 500 godina od Botticellijevih djela s kraja 15. vijeka do djela izvedenih 2010-ih. "Zajednička nit je vizija ovog jednog čovjeka. Nije bilo savjetnika, ovo je nešto što je on sam radio, i kupovao je na najvišim razinama, odlučno i gotovo bez greške, što je nešto što se vrlo rijetko viđa."

Djela koja će biti izložena u Londonu su:

  • Planina Sainte-Victoire Paula Cezannea
  • Madonna of the Magnificat by Sandro Botticelli
  • Velika unutrašnjost, W11 (po Watteauu) Luciana Freuda
  • Tri studije za autoportret Francisa Bacona
  • Veliki kanal u Veneciji Edouarda Maneta
  • Depozicija tri slike Johna Bellinija u La Chiesa Redentore, Venecija, JMW Turner
  • Glas krvi Renea Magrittea
  • Duboko smeđa Wassilyja Kandinsky
  • Les Poseuses, ansambl (mala verzija) i Žena koja stoji, u toaleti, oba djela Georgesa Seurata
  • Čipka kraljice Anne blizu Kilhama Davida Hockneyja
  • Stabla jabuka Gerharda Richtera
  • Vermeerova sablast Delfta Salvadora Dalija

Dok je bio živ, Allen je često posuđivao svoja umjetnička djela muzejima i putujućim izložbama. "Bio je vrlo velikodušan", rekla je Giovanna Bertazzoni, supredsjednica odjela za impresionističku i modernu umjetnost Christie'sa. "Nije to čuvao isključivo za sebe. Uvijek je to bio pothvat koji je želio podijeliti." No, neki stručnjaci za umjetnost strahuju da bi ih kupci nakon aukcije mogli objesiti na zidove svojih domova i nikad ih više ne učiniti dostupnim za javnost. Melanie Gerlis, kolumnistica Financial Timesa i glavna urednica The Art Newspapera, kaže: "Uvijek je pomalo bolno gledati kako djela koja su bila u muzejskim izložbama - ili čak dugo posuđena zbirkama - odlaze na privatno tržište, nakon čega ih javnost možda više neće vidjeti.

"Ali istina je da je kupnja djela po ovim razinama cijena izvan dosega muzeja, tako da su oni uvijek na neki način ovisni o velikodušnosti privatnih, bogatih pokrovitelja.

"Ipak, sigurna sam da će mnogi od budućih vlasnika Allenovih djela biti oni koji su navikli posuđivati muzejima - i iskreno, ne samo iz dobrotvornih razloga. Kao što većina kolekcionara zna, izlaganje u muzeju može uvelike povećati vrijednost djela koje posjeduju!"

Upitana je li zabrinuta da bi pristup javnosti djelima mogao biti ograničen, gđa Bertazzoni je rekla: "Imam istu nadu da će završiti u muzejima. Za većinu njih će se natjecati muzeji, postoje muzeji koji mogu priuštite im i bit će u igri. "Svi američki kolekcionari vođeni su donacijama, na kraju, Metu (Metropolitanskom muzeju umjetnosti), MoMA-i (Muzeju moderne umjetnosti). To je dio američke tradicije. Stoga se stvarno nadam da će se ova djela vratiti u javne ustanove."

Novac prikupljen aukcijom bit će raspodijeljen između različitih filantropskih ciljeva koje je Allen podupirao. Allen je bio konzervator, a njegova vlastita fondacija imala je za cilj zaštitu okeana i promicanje bioraznolikosti. Tokom svog života, također je strastveno podržavao obrazovanje, umjetnost, divlje svijet, nauku i tehnologiju.

federalna.ba/BBC

remek djela aukcija Paul Allen