Sve spremno za obilježavanje 31. godišnjice genocida u Srebrenici

Sve spremno za obilježavanje 31. godišnjice genocida u Srebrenici
(Izvor: AA)

Organizacioni odbor za obilježavanje 31. godišnjice genocida nad Bošnjacima u Srebrenici saopćio je da su sve pripreme u završnoj fazi te da je program obilježavanja u velikoj mjeri definisan, uključujući i centralni događaj, odnosno kolektivnu dženazu u Memorijalnom centru Potočari 11. jula.

Na trećem sastanku Organizacionog odbora održanom u Vladi Federacije BiH u Sarajevu, potvrđeno je da su realizovane ključne organizacione aktivnosti, dok se u narednoj sedmici očekuje završetak priprema preostalih lokacija i logističkih detalja.

Predsjednik Organizacionog odbora Hamdija Fejzić izjavio je da je sve spremno za ovogodišnje obilježavanje godišnjice.

"Možemo odavde poručiti da je sve spremno za obilježavanje 31. godišnjice genocida. Odradili smo sve što je do sada trebalo da se dinamički uradi. Ostalo je još u sedmici koja slijedi da završimo pripreme nekih lokacija", kazao je Fejzić.

On je naveo da ovogodišnji program ostaje u skladu s ranijim godinama, uključujući Marš mira, dolazak motorista, maratonaca i biciklista, kao i druge prateće aktivnosti, uz dvije nove aktivnosti koje su ove godine uvedene.

Fejzić je istakao da za sada nema najava problema ili sigurnosnih incidenata te da organizatori ne očekuju poteškoće kakve su se pojavljivale ranijih godina.

Prema njegovim riječima, ove godine se očekuje dolazak brojnih domaćih i međunarodnih delegacija, uključujući i predstavnike iz Turske, iako u nešto manjem obimu u odnosu na prošlogodišnju 30. godišnjicu.

Također je naveo da će ove godine na kolektivnoj dženazi 11. jula u Potočarima biti ukopano devet žrtava, uz napomenu da se taj broj još može promijeniti do dana komemoracije.

Na današnjem sastanku dodijeljene su i zahvalnice institucijama i javnim preduzećima koja su dala doprinos organizaciji obilježavanja prethodnih godišnjica. Zahvalnice su, između ostali, uručene ministru odbrane Bosne i Hercegovine Zukanu Helezu, premijeru Vlade FBiH Nerminu Nikšiću te ministrima Lokmiću i Dizdaru, kao i BH Telecomu, BH Pošti i BHRT-u.

Ministar odbrane BiH Zukan Helez poručio je da će Ministarstvo odbrane i Oružane snage BiH i u budućnosti nastaviti pružati punu podršku organizaciji obilježavanja godišnjice genocida.

Premijer Federacije BiH Nermin Nikšić istakao je da organizacija obilježavanja godišnjice genocida u Srebrenici nadilazi političke razlike te da predstavlja zajedničku odgovornost svih institucija, naglasivši da će Vlada Federacije BiH i resorna ministarstva osigurati punu logističku i organizacionu podršku kako bi komemoracija protekla dostojanstveno.

federalna.ba/AA

Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.

Organizacioni odbor Srebrenica godišnjica 11. juli