Na okruglom stolu u Velikoj Kladuši usvojeni zaključci za prevenciju ovisnosti
U organizaciji Općinskog tima za borbu protiv ovisnosti, povodom Svjetskog dana borbe protiv zloupotrebe droga i nezakonite trgovine drogama, održan je okrugli sto "Zajedno protiv ovisnosti – odgovornost društva prema mladima", na kojem su predstavljeni podaci i usvojene mjere za jačanje prevencije.
Prema iznesenim informacijama, na području Velike Kladuše registrovana su 22 ovisnika, dok nezvanične procjene ukazuju da je stvarni broj znatno veći. Najmlađi registrovani ovisnik ima 17, a najstariji 66 godina.
Istaknuto je i da je evidentirano 16 težih slučajeva povezanih s upotrebom narkotika, uključujući maloljetničko prijestupništvo, vršnjačko nasilje i nasilje u porodici.
Učesnici su zaključili da je neophodna stalna saradnja policije, škola, Centra za socijalni rad, zdravstvenih ustanova, roditelja i nevladinog sektora. Predloženo je formiranje koordinacijskog tijela na nivou Općine, izrada protokola za rano prepoznavanje mladih u riziku te provođenje kontinuiranih edukacija u školama i programa podrške roditeljima.
Među prioritetima su i pojačan nadzor u blizini škola i mjesta okupljanja mladih, razvoj programa resocijalizacije, veća podrška sportskim i omladinskim sadržajima te medijska kampanja za promociju zdravih stilova života.
U roku od 60 dana planirana je izrada akcionog plana za provođenje usvojenih zaključaka.
U okviru obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv zloupotrebe droga, za subotu je najavljena manifestacija „Šetnjom do zdravlja – Stazama vremena Kudići“, koju organizuju Općinski tim za borbu protiv ovisnosti i Udruženje CROPP.
Fena/federalna.ba
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.