Komentar Nevena Anđelića: SAD i NATO - rastu tenzije uoči samita

Napetosti između Washingtona i NATO-a eskalirale su posljednjih mjeseci, posebno nakon što su saveznici iz Alijanse odbili podržati američke napade na Iran. Donald Trump otvoreno je doveo u pitanje poštivanja NATO-ovog načela kolektivne odbrane, te najavio da razmatra napuštanje saveza. Druga tačka napetosti je sve veći pritisak Washingtona na Evropu da se više pobrine za svoju sigurnost. Najavljuju Amerikanci šestomjesečni pregled raspoređivanja američkih trupa u Evropi. Uoči samita 7. i 8. jula generalni sekretar NATO-a Mark Rutte je u Bijeloj kući pokušao smiriti napetosti s Trumpom kombinacijom laskanja i blagog otpora. Komentar Nevena Anđelića, profesora međunarodnih odnosa.

federalna.ba

Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.

SAD NATO Svijet Neven Anđelić