Izrael podigao pripravnost zbog mogućeg udara na Iran

Izrael podigao pripravnost zbog mogućeg udara na Iran
(Izvor: AA)

Izrael je stavio svoje snage u stanje povišene pripravnosti i intenzivirao vojne pripreme dok rastu naznake da bi koordinirani napad sa Sjedinjenim Američkim Državama na Iran mogao biti neizbježan, izvijestio je u srijedu CNN Arabic, pozivajući se na dva neimenovana izraelska izvora.

Tel Aviv je posljednjih sedmica postao sve sumnjičaviji prema procesu pregovora između SAD-a i Irana te nastavlja s ofanzivnim i defanzivnim planiranjem, rekao je jedan od izvora, vojni zvaničnik.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu ove sedmice je sazvao više zatvorenih sigurnosnih sastanaka kako bi procijenio spremnost zemlje i koordinaciju sa saveznicima, navode izvori.

Ukoliko predsjednik SAD-a Donald Trump da zeleno svjetlo, očekuje se da bi svaki napad bio znatno veći od prošlogodišnjih napada u junu tokom 12-dnevnog rata te da bi uključivao koordiniranu ofanzivu Washingtona i Tel Aviva, prema riječima jednog izvora.

Portal Axios, pozivajući se na izvore upoznate sa situacijom, ranije je izvijestio da bi potencijalna američko-izraelska vojna operacija protiv Irana mogla predstavljati masivnu, višesedmičnu kampanju dovoljno široku da ugrozi opstanak iranskog režima.

Dok se Izrael priprema za moguće brzo djelovanje, američki izvori rekli su za Axios da bi američkoj vojsci moglo biti potrebno više vremena za pripremu.

Ovi izvještaji dolaze u trenutku kada je Washington rasporedio udarnu grupu nosača aviona USS Abraham Lincoln u region, dok je nosač aviona USS Gerald R. Ford također na putu, zajedno s dodatnim borbenim avionima.

Potpredsjednik SAD-a JD Vance opisao je u utorak razgovore u Ženevi kao produktivne „u određenim aspektima“, ali je rekao da Iran „još nije spreman“ da pregovara o Trumpovim „crvenim linijama“. Iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi ocijenio je atmosferu „konstruktivnijom“.

AA/federalna.ba

Izrael SAD Iran