Dva dana do isteka roka, stranke još nemaju dogovor o predsjedniku Kosova

Dva dana do isteka roka, stranke još nemaju dogovor o predsjedniku Kosova
(Izvor: EPA/OLIVIER MATTHYS)

Dva dana su ostala do isteka roka za izbor predsjednika i Kosovo bi uskoro moralo izabrati novog predsjednika ili pak predsjednicu kako bi izbjeglo još jedne prijevremene izbore, jer mandat Vjosi Osmani ističe početkom aprila.

Predsjednica kosovskog parlamenta Albulena Haxhiu saopćila je kako ne može zakazati sjednicu za izbor predsjednika bez kandidata koji bi imali 30 zastupničkih potpisa te dodala da je izbor predsjednika u skupštini moguć ako postoje najmanje dva prijedloga.

"Skupština ima 120 zastupnika i svaki kandidat mora imati 30 potpisa, ali jedan zastupnik ne može dati potpis za dva kandidata. Izbor predsjednika je važan trenutak i kao predsjednica Skupštine smatram da proces njegovog ili njenog izbora mora odražavati odgovornost, razboritost i prije svega duh saradnje", rekla je Haxhiu.

Kosovski primjer Albin Kurti u utorak se po drugi put susreo s čelnikom Demokratskog saveza Kosova Lumirom Abdixhikuom a nakon sastanka je saopćio kako još nemaju rješenje no kako će javnost uskoro obavijestiti o detaljima razgovora.

„Sastanak je prošao u konstruktivnoj atmosferi, ali kada bude nešto novo, obavijestit ćemo vas. Još nemamo rješenja, ali uskoro ćemo vas obavijestiti“, rekao je Kurti, prenose Reporteri.net.

Za izbor novog predsjednika potrebno je osigurati dvotrećinsku većinu u kosovskom parlamentu koji broji 120 zastupnika, dok se kvorum postiže prisustvom najmanje 80 njih. Ukoliko u prva dva kruga glasanja nijedan kandidat ne osvoji potrebnih 80 glasova, u trećem krugu za izbor je dovoljna prosta većina, odnosno 61 glas.

Iako ostaju još dva dana do roka za izbor predsjednika osim aktualne predsjednice Vjose Osmani, kojoj mandat ističe 4. aprila, spremnost za kandidaturu iznio je i bivši ministar Arsim Bajrami, iako bez jasne podrške drugih stranaka.

Kosovo bi se u slučaju da zakonski rokovi ne budu ispunjeni moglo suočiti s novim prijevremenim izborima što bi ozbiljno ugrozilo funkcioniranje najmlađe evropske države s 1,6 miliona stanovnika koja bi time ostala bez budžeta i sredstava za provedbu novog izbornog procesa.

federalna.ba/Fena

Kosovo predsjednik izbor skupština