I u Turskoj ramazanski somuni neizostavan dio iftarske sofre

Muslimani u Turskoj, kao i u ostatku svijeta, obilježavaju mjesec ramazan kada dnevni post završavaju obrokom iftarom čiji nezaobilazni dio čine i ramazanski somuni, ili lepine.

Tako je i u gradu Konyi u kojem lokalne pekare rade mnogo više nego inače kako bi na vrijeme pripremili somune za svoje sugrađane.

Ramazanski somuni, u Turskoj poznati kao "ramazan pidesi", mogu biti duguljasti ili okrugli, a posipaju se ćurekotom, koji im daje poseban ukus.

Dugi redovi pred pekarama

Tokom mjeseca ramazana u Turskoj se ispred pekara često mogu vidjeti dugi redovi ljudi koji čekaju vruće i ukusne somune.

Majstor za somune Fatih Sendagli ističe kako su somuni već odavno postali tradicija i neizostavni dio mjeseca ramazana.

"U današnje vrijeme je sve više pekara, a sve je više i raznolikih proizvoda. Prave se stotine vrsta hljeba, ali mi i dalje nastavljamo pripremati tradicionalne somune", kazao je Sendagli.

Daju posebnu ljepotu ramazanskim soframa

Istakao je da vrući somuni daju posebnu ljepotu i doživljaj ramazanskim soframa.

"Ramazanski somun je dio naše tradicije i običaja. Kada spomenete iftar, prvo čega se sjetite je upravo somun. Zbog toga su somuni veoma traženi tokom ramazana. Veoma je lijep osjećaj vidjeti mušterije dok preuzimaju svoje vruće somune koje pripremamo", rekao je Sendagli, te dodao:

"U ramazanu su posebno traženi somuni s jajima i ćurekotom. Da ih pripremimo nekim drugim danima ne bi bili ovoliko traženi jer u ramazanu nekako imaju poseban miris i ukus".

Onur Uslu, jedan od mušterija koji redovno kupuje somun kazao je da svaku večer nakon posla odlazi do pekare po somun kako bi spremno dočekao iftar.

Kako je rekao, ramazanski somun je na neki način kruna ramazanskih sofri.

Somun, vrsta malog hljeba, poznat i kao lepina, zauzima važno mjesto na ramazanskom meniju i u Bosni i Hercegovini. Mada se uvijek mogu kupiti u pekarama, somuni nekako posebno lijepo mirišu za vrijeme ramazana.

federalna.ba/AA

somun Turska Ramazan