videoprilog Mujesire Purić (Federacija danas)

Hronična opstruktivna bolest pluća u stalnom porastu u Zenici

Udružnje građana oboljelih od respiratornih bolesti Zeničko-dobojskog kantona svoju prvu godišnjicu postojanja obilježili su skromno u skladu s epidemiološkim mjerama. Svojim aktivnostima žele braniti interese oboljelih, ali i skrenuti pažnju javnosti na povezanost zagađenog zraka i bolesti pluća, naročito hronične opstruktivne plućne bolesti od koje svakodnevno oboljeva sve više građana i koja može dovesti do karcinoma pluća. 

Prema podacima međunarodne asocijacije za istraživanje karcinoma pluća u svijetu godišnje oboli 1,35 miliona ljudi, a umre 1,18 miliona. Pored genetskih faktora i pušenja, najčešći uzročnik je zagađenje zraka. Ljekari specijalisti posebnu pažnju skreću na uticaj mineralne prašine koja prilikom višegodišnjeg udisanja dovodi do tzv bolesti prašnjavih pluća.

„Zadnjih desetak godina ide progresija karcinoma pluća. Nažalost petogodišnje preživljavanje karicinoma pluća je 16 % u svijetu. To nam govori da puno ozbiljnije moramo preventivno djelovati na zdravlje bolesnika, a sitne čestice ispod 5 mikrograma one idu u areole i nažalost čine degenarativna oboljenja“, kaže dr. Armin Hadžić, specijalista plumolog.

U stalnom porastu je hronična opstruktivna bolest pluća koja je u Zenici usko povezana sa aerozagađenjem. Cilj je napraviti strategiju djelavanja prevencije i smanjenja aerozagađenja, kako bi se smanjilo obolijevanje od ove bolesti čije liječenje u konačnici košta mnogo više nego realizacija poduzimanja potrebnih mjera u cilju smanjenja zagađenja.

„Od pacijenta ukoliko se javi jedan dugotrajni kašalj, ukoliko se radi jedan zamor u naporu, poslije zamora u mirovanju trebao bi da se javi na pregled gdje će mu se uraditi spiromtrija pa ćemo na osnovu te plućne fincoije, rendgenograma, fizikalnog pregleda itd ustanoviti o kojem se stadiju radi HOBP i da li ona uopšte postoji da bi onda dalje mogli djelovati“, pojasnila je prim.dr. Meliha Mutapčić, specijalista pneumofiziolog.

U našoj zemlji najzagađeniji su Sarajevo, Tuzla i Zenica. Prema indexu mjerenja posljednjih dana usljed stabilizacije vremena i temperaturne inverzije zrak je ocjenjen kao nezdrav do vrlo opasan. Žrtve zagađenog zraka u BiH skoro da nisu nikako zaštićene. Dosadašnja praksa pokazuje da su kazne za velike zagađivače vrlo simbolične, napominju iz Eko foruma, a ukoliko se neko odluči na krivične prijave ili pak parnične postupke bez dobrih dokaza teško je uspjeti.

„Ono što smo mi do sada postigli, mislim da smo postigli puno u smislu pritiska na zagađivače zato što se sve ono što je do sad urađeno, iako nije dovoljno, ali ni to se ne bi uradilo da nije bilo naših postupaka od protesta, tužbi, krivičnih prijava sastanaka i svoih ostalih aktivnosti“, tvrdi prof.dr. Samir Lemeš, predsjednik Upravnog odbora Eko forum Zenica.

Ono što svaki pojedinac može učiniti za svoje zdravlje je prestanak pušenja i odlazak na planinu ili neka druga mjesta bez zagađenja s većom nadmorskom visinom. Udruženi možemo učiniti mnogo više u borbi za naše zdravlje i čišći okoliš, stav je struke.

federalna.ba

zagađenje ZDK