videoprilog Mujesire Purić (Dnevnik 2)

ZDK: Onkološki pacijenti dijagnostiku čekaju dugo, a privatnu plaćaju sami

Onkološki pacijenti s područja Zeničko-dobojskog kantona prisiljeni su da zbog dugih listi čekanja kontrolne dijagnostičke preglede rade u privatnim zdravstvenim ustanovama. To sve moraju platiti sami, a rijetki to sebi mogu priuštiti. Za razliku od Sarajevskog ili, pak, Tuzlanskog kantona, gdje se pod određenim uvjetima za to izdvajaju određena sredstva iz budžeta, u Zeničko-dobojskom kantonu pacijenti su osuđeni na čekanje, diskriminaciju, često i s kobnim završetkom, iako su godinama izdvajali za zdravstveno osiguranje. Sve to ih je navelo na osnivanje Udruženja onkoloških pacijenata i borbu za svakog čovjeka.

Miroslav Penko onkološki je pacijent kojem je, nakon što mu je otkriven karcionom, uspješno urađen hirurški zahvat u Kantonalnoj bolnici u Zenici, te je uslijedila hemoterapija i radioterapija. Prethodno je, samoincijativno, osjetivši bolove, sve nalaze uradio u privatnim zdravstvenim ustanovama. Hemoterapija je rađena prema onkološkom protokolu koju je odredio konzilij ljekara. I tek tad počinju problemi...

“To je neopisiva gužva, čekate četiri-pet sati, svi ste bolesni. Onkolog mi kaže da moram raditi CT pluća u roku od četiri mjeseca, a zakazuju me za šest. Isti taj nalaz mi kaže da moramo raditi magnet karlice i abdomena u roku od šest mjeseci, a zakazuju me za devet”, priča on.

Brojni su problemi: neadekvatna opremljenost bolničkih kapaciteta, a potom odliv stručnih kadrova. Broj onkoloških pacijenata raste, a ljekari i drugo medicinsko osoblje na granici su izdržljivosti.

“Mogu samo reći sve najbolje o doktorima i osoblju, pogotovo medicinskim sestrama koje daju hemoterapiju, što je zahtijevalo puno strpljenja - kako od pacijenata tako i od osoblja”, dodaje Penko.

Za razliku od Sarajevskog, Tuzlanskog i drugih kantona, Zavod zdravstvenog osiguranja ZDK-a ne snosi troškove liječenja onkoloških pacijenata u privatnim zdravstvenim ustanovama, iako su ti pacijenti, kao zdravstveni osiguranici, godinama izdvajali sredstva.

“Zakon o zdravstvenoj zaštiti ne poznaje nikakvu razliku između javnog zdravstva i privatne zdravstvene prakse. Jedan od ključnih problema u Zenici je da smo svi usmjereni na jednu magnetnu rezonansu, ako hoćemo da idemo na teret zdravstva. U isto vrijeme u privatnim ordinacijama u Zenici imamo tri vjerovatno i novija aparata koje možemo koristiti, ali treba to platiti”, ističe Boris Crljenica, predsjednik Udruženja onkoloških pacijenata Snop Zenica.

Veliki broj pacijenata s malim plaćama i penzijama ne može sebi priuštiti liječenje u privatoj praksi. Zbog velike diskriminacije, tražili su sastanak s nadležnom ministricom s konkretnim zahtjevima, a koji je kasnije i održan.

"Da se dozvoli korištenje privatnih magnetnih rezonansi i CT aparata i da se za početak omogući refundacija troškova. Ako u određenom roku, recimo tri mjeseca, bolnica ne može da ispoštuje onkološki protokol, onda da se ide u privatnu zdravstveno praksu”, navodi Crljenica.

“Došli su s jasnim ciljevima i jasno definisanom problematikom i načinom kako da riješimo taj problem. U potpunosti ih podržavam, kao i ovo ministarstvo. Sastanku je prisustvovao i direktor zavoda Omer Škaljo i složili smo se da treba pacijente staviti na mjesto broj jedan i na svaki mogući način ih pomoći koliko možemo”, kaže Aida Salčinović, ministrica zdravstva ZDK-a.

Narednih dana očekuju sastanak s nadležnim i nadaju se da će problem liječenja onkoloških pacijenata biti riješen, dok još nije kasno.

federalna.ba

Zeničko-dobojski kanton ZDK onkološki pacijenti