Prilog Sanele Hodžić

Godišnjica prijema u članstvo Ujedinjenih nacija - jedan od najznačajnijih datuma u modernoj historiji Bosne i Hercegovine

Prijem u članstvo Ujedinjenih nacija je jedan od najznačajnijih datuma u modernoj historiji Bosne i Hercegovine. Trebao je to biti svečani događaj, ali nismo slavili jer je tada u našoj zemlji bjesnio rat u kojem je stradalo hiljade ljudi boreći se za slobodu, nezavisnost, ali i demokratiju, kaže predsjedavajući državnog Predsjedništva Šefik Džaferović.

 

„ Simbolična poruka Međunarodne zajednice i UN-a da stoji iza bh. nezavisnosti bila je brutalno testirana na terenu u samoj BiH“

 

Malo je država na svijetu, kaže Džaferović, koje su imale takvu historijsku nesreću da im puki opstanak i preživljavanje stanovništva bitno ovisi od UN-a, te da se na sopstvenom primjeru uvjeri kakve posljedice ostavlja neefikasnost UN sistema na terenu.Šefik Džaferović:

 

„Iako je UN tokom svog postojanja imala brojne uspjehe i neuspjehe u mirovnim operacijama, tek će tragične razmjere zločina i genocida u BiH, ali tada i u Ruandi, utjecati na promjene u institucionalnoj kulturi „održavanja mira“ koju je razvio UN Sekretarijat i koja nije prepoznavala mogućnost humanitarne intervencije u svrhu zaštite civila od zločina protiv čovječnosti“.

 

Ova godišnjica, nažalost, se obilježava u trenutku velikih globalnih izazova jer se svijet sve više nalazi u nenormalnim okolnostima, sa mnogo više problema i nesiguran je za sve nas, ističe rezidentna koordinatorica UN-a u našoj zemlji Ingrid Macdonald:

 

„Bosna i Hercegovina ima vrlo važnu prošlost i iskustvo, s obzirom na ono što se desilo tokom i poslije rata, i to iskustvo može pomoći državama koje prolaze ktoz slične situacije“.

 

I u samoj Bosni i Hercegovini, tri decenije članstva u UN-u dočekujemo u nikad težem političkom trenutku. Na naučnoj konferenciji održanoj na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu zaključeno je da se mora značajnije poraditi na uspostavi vladavine prava i sigurnosti građana, ali da imamo veću podršku svjetskih i evropskih zemalja, za razliku od 90-tih kada je BiH i međunarodno priznata. Akademik Mirko Pejanović i rektor Sarajevskog univerziteta Rifat Škrijelj.

 

„Od tada je BiH u punom kapacitetu suverena, nezavisna država i subjekt međunarodnog prava, i subjekt koji zajedno sa drugim državama svijeta upravalja ili razvija međunarodne odnose i doprinosi izgradnji mira “, kaže Pejanović.

 

„ Postoji realna šanse da će naše pristupanje Evropskoj uniji i NATO savezu biti sigurno ubrzano i da će to biti jedna od metoda kojima će razvijeni svijet i Evropa mnogo bolje zaštiti  nego je to ranije bilo u našim očekivanjima“, ističe Škrijelj.

 

Podsjećamo, na današnji dan prije 30 godina Vijeće sigurnosti je usvojilo rezoluciju kojom se preporučuje da se naša zemlja primi u članstvo Ujedinjenih nacija. Dva dana kasnije, Generalna skupština UN-a je to i učinila, te je bez glasanja primila Bosnu i Hercegovinu u članstvo. 

UN prijem Federalni radio
Otvoreni studio Federalni radio Radio Federacije BiH prosvjetni radnici štrajk prosvjetnih radnika
0 25.04.2024 11:35
Federalni radio Radio Federacije BiH Centar Skenderija
0 25.04.2024 11:02
Federalni radio Radio Federacije BiH
0 25.04.2024 11:00
Energetski samit Federalni radio Radio Federacije BiH Vijesti u 17
0 25.04.2024 10:56
Sport 3 Federalni radio Radio Federacije BiH
0 25.04.2024 10:48
Federalni radio Radio Federacije BiH Sport 2
0 25.04.2024 10:45