videoprilog Ane Skopljak (Dnevnik 2)

Evropa u trci s delta sojem koronavirusa

Zemlje širom Evrope pokušavaju da ubrzaju vakcinaciju protiv koronavirusa i tako preduprijede širenje mnogo zaraznijeg delta soja, u trci da sačuvaju bolnice od novog talasa pacijenata koji se bore za život.

U Evropi su ljetni odmori, a lijepo vrijeme dovodi do više okupljanja koja su vlade sve nevoljnije da zabranjuju. Socijalna distanca se mahom ne poštuje, posebno među mladima, a neke zemlje ukidaju obavezu nošenja maske na otvorenom.

U mnogim zemljama su uvedeni podsticaji za vakcinaciju, poput besplatnih vaučera za hranu, putovanja i zabavu ili nagradnih crteža. Predsjednik Kipra se čak pozvao na patriotizam građana.

Opasnost od zaraze delta sojem je "visoka do veoma visoka" za djelimično ili potpuno nevakcinisane zajednice, navodi Evropski centar za kontrolu bolesti (ECDC) koji prati 30 evropskih država. Procjena ECDC-a je da će do kraja augusta delta soj biti zastupljen u 90 posto slučajeva zaraze u EU.

Zabrinuta je i Svjetska zdravstvena organizacija, koja navodi da će zaražavanje delta sojem biti "eksponencijalno".

Broj novozaraženih ubrzano raste u zemljama poput Velike Britanije, Rusije i Portugala.

WHO je pandemiju proglasila prije 15 mjeseci, a neke vlade su spremnije da nagrade strpljenje javnosti nego da razmišljaju o vraćanju strožih ograničenja.

Ipak, Hans Kluge, šef kancelarije WHO-a za Evropu, upozorio je da će do augusta delta soj korona virusa postati dominantan u 53 evropske zemlje i da oko 63 posto stanovnika Evrope nije primilo prvu dozu vakcine.

"Tri uslova za novi talas pretrpanih bolnica i smrtnih slučajeva prije jeseni već postoje: novi sojevi, nedovoljno razumijevanje značaja vakcinacije, pojačan društveni život", naveo je Kluge.

federalna.ba/Beta

Evropa Covid19 delta soj