Dr. Hans Henri P. Kluge nominovan za drugi mandat regionalnog direktora SZO za Evropu
Na sjednici Regionalnog odbora Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) za Evropu koja se održava od 29. do 31. oktobra u Kopenhagenu, zemlje članice Evropskog regiona SZO nominovale su dr. Hansa Henrija P. Klugea za funkciju regionalnog direktora SZO-a za Evropu za drugi mandat u trajanju od pet godina, a koji će započeti u februaru 2025. godine nakon potvrde Izvršnog odbora SZO-a.
- Biti regionalni direktor SZO-a za Evropu bila je čast mog života, i zaista sam zahvalan i ponizan zbog ogromne podrške iskazane za moju nominaciju. Što se tiče mog drugog mandata sljedeće godine, moj prvi zadatak će biti da konsultujem sve 53 zemlje članice SZO-a širom Evrope i centralne Azije, kao i sve naše zdravstvene partnere, kako bismo zajedno razvili naš naredni petogodišnji plan, poznat kao drugo izdanje Evropskog programa rada - izjavio je dr. Kluge.
U narednih pet godina plan je nastaviti raditi na mnogim prethodno ostvarenim uspjesima, uključujući rad na pripremljenosti za pandemije i jačanju zdravstvenih sistema, mentalnom zdravlju, digitalnom zdravlju i imunizaciji.
Tokom zasjedanja Regionalnog odbora, zemlje članice su raspravljale o tome kako raditi sa SZO za Evropu u svojim zemljama na četiri važna pitanja: usvajanje okvira za otpornije i održive zdravstvene sisteme, potpomognuto snažnim nivoima povjerenja, obnovljenom posvećenošću primarnoj zdravstvenoj zaštiti i povećanim ulaganjima u zdravstvenu radnu snagu; jačanje pripremljenosti, odgovora i otpornosti na zdravstvene hitne slučajeve u Evropskom regionu - poznat i kao Pripravnost 2.0; unapređenje kapaciteta timova za hitne medicinske intervencije do 2030. godine, kako bi se osigurala brza reakcija na akutne zdravstvene krize gdje god se one dogode; i razvoj strategije za iskorištavanje zdravstvenih inovacija i novih tehnologija u regionu, koja će biti predstavljena 2025. godine.
Zemlje članice prepoznaju potrebu za nastavkom ulaganja u jačanje svojih zdravstvenih sistema, naslanjajući se na lekcije iz pandemije Covid-19. U konačnici, poboljšanje zdravlja i dobrobiti građana zavisiće od nekoliko ključnih stvari, kao što su jačanje uloge primarne zdravstvene zaštite i porodičnih ljekara; ulaganje u buduću zdravstvenu radnu snagu kroz odgovarajuću obuku, zapošljavanje i zadržavanje; korišćenje digitalnih rješenja i vještačke inteligencije u zdravstvu; i razvijanje održivih finansijskih modela koji osiguravaju da zdravstveni sistemi imaju potrebna sredstva za pružanje kvalitetne njege, saopćeno je iz Svjetske zdravstvene organizacije.
federalna.ba/Fena