Ko je čuvar bh. neba - struka ili politika?
Ko je čuvar bh. neba? Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BHANSA pod lupom je javnosti. Važnost izuzetna, prihodi se mjere desetinama miliona. Svaki prelet aviona se bilježi, no, na čelu agencije ne bilježe se nova imena. Blizu deset godina rukovodeća uloga u rukama je Davorina Primorca, zeta Dragana Čovića. Drugi mandat se bliži kraju, pa je rješenje za neograničen broj mandata u parlamentarnu proceduru uputio Edin Forto. Prvi pokušaj prošle godine propao, sada je ponovo u potrazi za parlamentarnom većinom.
“Znam da je interesantno javnosti zbog porodične veze s jednim istaknutim bh. političarem”, izjavio je Edin Forto, ministar komunikacija i prometa Bosne i Hercegovine (NS).
I nije tajna koji. Bh. političar, tačnije, Dragan Čović ponovo u fokusu javnosti. Ne zbog zakona i reformi, već zbog politički porodično bliskih veza. Ko će upravljati bh. nebom? Pitanje teško više od 80 miliona maraka, koliko je vrijedan i godišnji promet BHANSA-e. Nebom i novcem devet godina upravlja Davorin Primorac, inače, zet lidera HDZ-a BiH. Drugi mandat se bliži kraju, no umjesto da se oprosti od funkcije mogao bi na njoj ostati doživotno. Potez Edina Forte mogao bi biti presudan, ali su procedure ključne. Prvi korak napravljen: zakon je već na javnim konsultacijama.
“Odbijam da lične stvari unosim u zakone. Ako je praksa u Austriji, Češkoj, Briselu, regiji da ne postoji ograničen broj mandata zbog izrazito velike potražnje za takvim kadrom koji je jako specijaliziran, ako je svuda to praksa, ne znam jesu li zetovi u svim tim državama”, rekao je Forto.
Dakle, iz ugla Edina Forte ništa lično, sve po zakonu i po ugledu na evropske zemlje. Prvi pokušaj propao, ali ustrajnosti ne manjka. Prošle godine isti zakon uputio je na usvajanje po hitnoj proceduri. U parlamentarnim klupama nije bilo podrške, a iz Komisije za saobraćaj i komunikacije uslijedilo tek negativno mišljenje. Tada je zakon odbijen, sada ima drugu šansu. Vraćanje u proceduru dočekale kritike. Čak i od strane Dragana Čovića. Ažurnost Forti, sudeći prema kritikama lidera HDZ-a BiH, nije jača strana.
“To je trebao uraditi prije pet mjeseci. To mu je obaveza”, rekao je Čović.
A pitanje da li je etički i moralno da jedna osoba doživotno obnaša jednu funkciju Čoviću, čini se, nije bilo po volji.
“Možete postavljati pitanje kako vama odgovara, ja ću vam odgovoriti ovako – postoje zakoni i te zakone treba poštivati i vrijede za svakoga na isti način”, odgovorio je Čović.
Mandat za mandatom, po isteku starog smješi se novi. U parlamentarnim klupama ishod neizvjestan. Opozicija negoduje i upozorava - želje Dragana Čovića za predstavnike Trojke su zapovijest. Dok su zakoni i reforme u sjeni, imenovanja ostaju prioritet.
“Zamislite do koje mjere je degradiran poziv državnog ministra da ispunjavate želje nekom političkom lideru, a zanemarujete svoju obavezu da pišete zakone i strategije”, komentarisao je Safet Kešo, zastupnik SDA u Zastupničkom domu BiH.
Osim opozicije i dio vladajućih se prvi put kada se zakon našao u proceduri usprotivio ili ostao suzdržan. Zanimljivo, i zastupnici SNSD-a odbili su podržati zakon, uprkos najdugotrajnijem savezu s HDZ-om BiH. Da li su se pozicije promijenile, a obećanja ispunila - pokazat će glasanje. No, dio vladajućih i dalje ostaje skeptičan. Većina, zasad, čini se, upitna.
“Pristalica sam zakonskih rješenja gdje će se mandat direktora ograničiti na svim mjestima gdje je to moguće. Nisam pristalica vječnih direktora. Broj mandata i nije najveći problem. Za mene je veći problem da li se na tim pozicijama biraju najkvalitetniji kadrovi”, kaže Albin Muslić, zastupnik SDP-a u Zastupničkom domu BiH.
Podobni ili sposobni - vječna dilema bh. društva. Stranački bliski ili najkvalitetniji kadrovi - jedno ne isključuje nužno drugo, no prvo je, čini se, učestalije. Bliske porodične ili političke veze nerijeto su glavni kriterij. Odobreni milioni za kupovinu zgrade za Upravu za indirektno oporezivanje lako bi mogli na račun kuma Milorada Dodika, a zet Dragana Čovića čeka potrebnu većinu da raspolaže desetinama miliona maraka i rukovodi bh. nebom. I naravno sve po zakonu, jer, kako kaže Čović, “zakone treba poštivati”.
federalna.ba