Borbe bjesne u sudanskoj prijestolnici dok vojska pokušava prekinuti rute snabdjevanja RSF
(Izvor: Arhiv)

Borbe bjesne u sudanskoj prijestolnici dok vojska pokušava prekinuti rute snabdjevanja RSF

Žestoke bitke izbile su u utorak širom Omdurmana, zapadnog dijela šire prijestolnice Sudana, dok vojska pokušava prekinuti rute snabdijevanja koje su koristili njeni paravojni suparnici da dovedu pojačanja u grad.

Vojska je izvela zračne udare i tešku artiljeriju, a kopneni sukobi zabilježeni su u nekoliko dijelova Omdurmana, rekli su svjedoci.

RSF je saopćio da je oborio borbeni avion, a stanovnici su objavili snimke na kojima se čini kako se vide piloti koji se katapultiraju iz aviona. Iz vojske nije bilo komentara.

Sukob između vojske i paravojnih Snaga za brzu podršku (RSF) izbio je 15. aprila, donoseći svakodnevne sukobe u glavni grad, izazivajući etnički motivirana ubistva u zapadnoj regiji Darfur, i prijeteći da Sudan uvuče u dugotrajni građanski rat.

RSF je brzo preuzeo kontrolu nad dijelovima glavnog grada i doveo dodatne borce iz Darfura i Kordofana kako se sukob produbljivao, prebacujući ih preko mostova od Omdurmana do Bahrija i Kartuma, druga dva grada koja čine širu prijestolnicu preko ušća rijeke Nil.

Stanovnici su saopćili da su sukobi u Omdurmanu u utorak bili najteži sedmicama, te da je vojska pokušavala da ga zauzme, a također je odbila napad RSF-a na policijsku bazu.

- Satima je bilo jako teškog bombardovanja, zračnih udara, artiljerije i metaka. To je prvi put da imamo neprekidne napade na ovom nivou sa svih strana - rekao je Manahel Abbas, 33-godišnji stanovnik kvarta Ale -Thawra.

Sukob je izbio u jeku sporenja oko međunarodno podržanog plana za tranziciju ka civilnoj vlasti, četiri godine nakon svrgavanja autokrate Omara al-Bashira tokom narodnog ustanka.

Saudijska Arabija i Sjedinjene Države posredovale su u nekoliko sporazuma o prekidu vatre na pregovorima u Džedi koji su prekinuti prošlog mjeseca nakon što su obje strane prekršile primirje.

U potezu koji bi mogao eskalirati sukob u zapadnom Sudanu, plemenske vođe iz Južnog Darfura u ponedjeljak su izjavile svoju odanost RSF-u. RSF je nastao u arapskim milicijama koje su pomogle u gušenju pobune u Darfuru nakon 2003. godine, prije nego što su se razvile u nacionalnu i službeno priznatu snagu.

Skoro 2,8 miliona ljudi raseljeno je od početka borbi sredinom aprila, uključujući oko 650.000 onih koji su prešli u susjedne zemlje, sudeći po posljednjim podacima UN-a, prenosi Reuters.

federalna.ba/Fena

Sudan žestoke borbe