videoprilog Azre Delmanović (Federacija danas)

Borba roditelja i učenika osnovne škole u Liplju još traje

Diskriminacija u svim porama bh. društva odavno nije pod kontrolom. Najbolji primjer toga su djeca bošnjačke nacionalnosti koja pohođaju školu u Liplju kod Zvornika. Njima se osporava izučavanje bosanskog jezika. No, roditelji ne odustaju od borbe za prava svoje djece koja im jamče sve konvencije o ljudskim, ali i dječijim pravima.

Iako je pravo izučavanja bosanskog jezika zagarantovano Ustavom Bosne i Hercegovine, mališanima koji pohađaju osnovnu školu u Liplju kod Zvornika je ono uskraćeno. Rubrike školskih knjižica gdje treba da piše naziv jezika nerijetko ostaju prazne ili u njima piše jezik bošnjačkog naroda, što je za roditelje ove djece neprihvatljivo. Dodaju da problem nije samo u nazivu nego i u samoj suštini predmeta.

“Spas sreće je u tome što su pretežno ti prosvjetni radnici bošnjačke nacionalnosti. Gdje god su srpske, bez obzira na jezik bošnjačkog naroda, njemu piše 'belo, mleko' na ekavici, ne da mu da on sam sebi kao dijete kaže da ima pravo da piše latinicu i ćirilicu i da ima pravo da govori čisto bosanskim jezikom. Toga nema“, ističe roditelj Hajrudin Okanović.

Nakon niza sastanaka sa predstavnicima škole, Ministarstvom prosvjete RS-a i predstavnicima vlasti koji nisu urodili plodom, roditelji su otišli i korak dalje. Odlučili su se za prava svoje djece boriti sudskim putem. Slučaj je pokrenut, a i dalje se nadaju odgovorima od nadležnih.

„Očekujem iz Ministarstva iz Banja Luke povratnu informaciju po pitanju izučavanja nacionalne grupe predmeta i upisivanja bosanskog jezika. Moraju se očitati pismeno“, navodi roditelj Husein Sačević.

Danas su posjetili i Ministarstvo obrazovanja i nauke Tuzlanskog kantona jer područna škola Liplje radi po njihovom planu i programu. Podrška, kažu iz resornog ministarstva, neće izostati.

„Ministarstvo obrazovanja i nauke u potpunosti podržava roditelje diskriminisanih učenika te ih poziva da rješavaju svoje probleme pred nadležnim institucijama i dajemo punu podršku u rješavanju tih problema. Mi smo za početak, za ovu nacionalnu grupu predmeta, obezbijedili udžbenike za učenike i davat ćemo podršku u kapacitetu u kojem možemo da odgovorimo“, poručio je Elvis Baraković, ministar obrazovanja i nauke TK-a (SDP).

Iako ova borba traje nekoliko godina, roditelji kažu da se u posljednjih nekoliko mjeseci osjeti pomak na bolje. Podrška stiže sa različitih strana i vjeruju da će naredne školske godine donijeti pozitivne promjene te da će se Ustav Bosne i Hercegovine konačno poštovati.

federalna.ba

Liplje Zvornik bosanski jezik diskriminacija