Berlinski proces: Dogovoren daljnji rad na principima uspostavljenim prije 10 godina
Ministri vanjskih poslova Zapadnog Balkana u Berlinu su usvojili zajedničku izjavu te usaglasili deklaraciju kojim je dogovoren daljnji rad na principima uspostavljenim prije 10 godina. U najkraćem, produbljivanje regionalne saradnje i unapređenje zajedničkog tržišta i dobrosusjedskih odnosa. Inače, u okviru Berlinskog procesa postignuto je dosta, ali moglo je i znatno više. Problem, kao i obično, politika.
Berlinski proces stvaranjem jedinstvenog regionalnog tržišta priprema je za tržište EU kojem zemlje Zapadnog Balkana i teže. Iako je jedan od preduslova sloboda kretanja, BiH nikada nije ratifikovala sporazum koji se odnosi na Kosovo.
„Berlinski proces otvara prostor i mogućnost mobilnosti radne snage, robe, usluga, kretanja bez ograničenja, uklanjanja barijera. Radimo na tome da se impementira do kraja Berlinski proces i ovaj famozni dio oko kretanja sa ličnim kartama. Govorimo i o deblokadi Cefte, važnog regionalnog sporazuma koji donosi prednosti“, kazao je ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković.
Generalni sekretar u Vijeću za regionalnu saradnju Amer Kapetanović podsjeća da BiH ne priznaje Kosovo, a konsekventno tome ni njihove dokumente te da Kosovo i BiH imaju možda najrigidniji vizni režim od svih na Zapadnom Balkanu.
U namjeri provođenja Berlinskog procesa uspostavljen je i Plan rasta. Još jedna od prilika koje naša zemlja nije iskoristila, a pritom zakočila i milijarde maraka namijenjene za region.
„Kroz Investicijski okvir Zapadnog Balkana do sada je oko 30 milijardi eura uloženo u javnu infrastrukturu - to je ogroman novac. Dobar dio IPA sredstva i sredstava koji idu kroz Plan rasta će biti kanalisan kroz taj okvir“, napominje Kapetanović.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović podsjeća kako je taj proces definisao da će svaka zemlja dobiti milijardu eura kreditnih sredstava za projekte koje prepozna kao prioritetne za podizanje ekonomskih mogućnosti: „Ali desilo da je naša predsjedavajuća Vijeća ministara rekla da smo usaglasili agendu da je sve uredu, a onda se ispostavilo da nije“.
Nasuprot Berlinskom procesu i znatno većem tržištu inicijativa Otvoreni Balkan, koju podržavaju Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija, nema samo ekonomski uticaj.
„Problem Otvorenog Balkana je što tu ideju zagovara srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić glasnije od svih, a paralelno s tim njegove političke poruke jako su loše i naravno da se može povezivati njegova ideja - nije se odmakao od velikosrpske ideje i politike Slobodana MIloševića. Teško možete vjerovati takvom vuku koji prodaje u jagnjećoj koži ideje o ekonomskoj sardnji“, dodaje ministar Konaković.
Pokretanje privrede i privlačenje investicija omogućilo bi ekonomski rast a sve to sadržano je u Berlinskom procesu ukoliko u potpunosti bude implementiran.
federalna.ba