Decenija Berlinskog procesa: Progres ili stagnacija?
Decenija Berlinskog procesa - naučene lekcije i put naprijed, naziv je konferencije održane u državnom parlamentu. Jasno je da je evropski put Bosne i Hercegovine u stagnaciji, a naučene lekcije još ne primjenjujemo u potpunosti - poruka je sa skupa. Jedini smo u regionu bez usaglašene Reformske agende i novca iz Plana rasta.
Deset godina nakon pokretanja Berlinskog procesa, koji nam je Angela Merkel ostavila u amanet, odnosi između zemalja Zapadnog Balkana nisu ispunili početni optimizam. Iako je usvojeno nekoliko dokumenata i akata, zemlje regije još su daleko od evropske porodice. Veću želju su, čini se, pokazali sa zapada za nas, nego mi za njih, jer koliko god rokova da nam postave mi ih uredno prokucamo. Kao neposlušni učenik koji svoju zadaću uporno ne radi.
“Kao Evropska unija, podržavamo ga od samog početka jer je uvijek bio dobar, pa čak i vrlo važan instrument za napredak u pristupanju zemalja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji. Radujemo se nastavku dijaloga i time nastavku napretka Berlinskog procesa u narednim godinama, a nadamo se da će zemlje Zapadnog Balkana uskoro postati članice Evropske unije”, rekao je Stefano Ellero, šef Odjeljenja za saradnju Delegacije EU u BiH.
Mada su ostale zemlje Zapadnog Balkana jedinstvo i želju ka pristupu pokazale, koliko-toliko, kroz usvajanja Reformske agende, koja im je omugućila pristup novcu iz Plana rasta. Sve osim Bosne i Hercegovine. O tome se danas raspravljalo i ocjenjivalo na odboru Evropske komisije. Naša zemlja nije ispunila test, pa - nedovoljan jedan.
“Ima tu još nekih malih proklizavanja, ali mislim da dodatnim radom i boljim funkcioniranjem mehanizma koordinacije u Bosni i Hercegovini možemo i to prevazići”, ocjenjuje Amer Kapetanović, generalni sekretar Vijeća za regionalnu saradnju.
“Komponenta tog Plana rasta za Zapadni Balkan je dodatna mogućnost za ekonomije regiona da, što su uspješniji u tim procesima, imaju mogućnost ubrzanog pristupa tržištu Evropske unije”, istakla je Danijela Gačević, v. d. direkotrice CEFTA sekretarijata.
Učesnici konferencije pohvalili su parlament zbog izražene želje za dijalogom, što se ne bi moglo reći i za Vijeće ministara. Ono još nije objavilo radni dokument o programu reformi. Iako su svi formalno za Evropsku uniju, ucjenjivačkim politikama i blokadama vrlo lako bismo mogli ispasti iz kolosjeka na tom putu.
“Naš problem je što deklarativno sve politike i sve stranke u Bosni i Hercegovini izjavljuju da jesu za evropski put, ali kad konkretno trebamo nešto uraditi, onda dođe blokada zbog nekog interesa koji je obično skriven. Vidljiv primjer i nešto što se ne može razumjeti je zaustavljanje ratifikacije sporazuma o slobodi kretanja s ličnim kartama u zemljama Zapadnog Balkana”, napomenuo je Jasmin Emrić, zastupnik NES-a u Zastupničkom domu BiH
Od Berlinskog procesa ostao je samo Berlin, on nam je poprilično daleko, naročito ekonomski i politički. Konkretni rezultati ka njemu za sada su ostali na imporovizaciji koja nas možda za deset godina negdje i dovede.
federalna.ba