videoprilog Samre Tufek (Dnevnik 2)

Antifašisti iz BiH i regije obilježili 80 godina od oslobođenja Mostara

Posjetom spomen-obilježjima, polaganjem cvijeća i odavanjem počasti antifašistima ovog petka je započelo obilježavanje Dana antifašizma u Mostaru. U pitanju je veliki jubilej jer je prije 80 godina Mostar oslobođen od fašizma u Drugom svjetskom ratu. Centralni događaj obilježavanja bila je Svečana akademija u Narodnom pozorištu Mostar, gdje su dodijeljena Februarska priznanja UABNOR-a Mostar.

Đulić: Mi smo pobjednici u ovom gradu i u ovoj zemlji

Svečanom akademijom u mostarskom Narodnom pozorištu, u organizaciji Udruženja antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata (UABNOR) Mostar, u subotu je održana središnja manifestacija u povodu 80. godišnjice oslobođenja Mostara od fašizma u Drugom svjetskom ratu...

Ovaj datum značajan je za cijelu državu jer slavi slobodu i pobjedu na fašizmom. Ističu to sa ponosom brojni antifašisti koji su sa prostora bivše Jugoslavije došli danas u Mostar. Čast je i potreba, kažu nam, prisjetiti se svih koji su svoje živote dali za slobodu.

„Ovdje dolazimo svake godine jer su nam ovdje izginuli dragi prijatelji, pogotovo naš Danilo Školija, koji je bio ranjavan u zadnjoj, takoreći, sekundi kad je Mostar oslobođen. Volimo Mostar jer tu mi je muž služio i vojsku pa sam često dolazila ovamo“, govori Aleksandra Janković, antifašista iz Slovenije

 

Svijet ove godine obilježava 80 godina od pobjede nad fašizmom zbog čega je, ističu antifašistiti, važno njegovati kulturu pobjednika, a ne stradalnika.

„Mi smo pobjednici i u ovom gradu i u ovoj zemlji i to treba slaviti“, poručio je Sead Đulić, predsjednik SABNOR-a BiH.

Predsjednik mostarskog UABNOR-a Željko Laketić istakao je većina UABNOR-a najavila svoj dolazak: Očekujemo ih iz Kaknja, iz Breze... 15-ak autobusa“.

Mostar je u Drugom svjetskom ratu bio prvi bastion borbe protiv fašizma i svoju slobodu skupo je platio. Grad je dao 750 poginulih boraca, 1.517 žrtava fašističkog, četničkog i ustaškog terora, odnosno svaki osmi stanovnik grada nije dočekao slobodu.

„Da nije bilo antifašističke borbe naroda BiH, da nije bilo ZAVNOBiH-a, ne bi bilo referenduma 29. februara i prvog marta 1992. Drugim riječima - ne bi bilo BiH. Zato je važno da i mi danas ovdje i u cijeloj zemlji slavimo slobodu“, dodao je Đulić.

Tradicionalno se svake godine položi i cvijeće na partizanskom spomen-groblju, koje je najveći spomenik mostarske borbe u Drugom svjetskom ratu. No, već tri godine ovo remek djelo ruglo je Mostara jer još nisu obnovljeni spomenici koji su u potpunosti devastirani.

federalna.ba

Mostar Dan oslobođenja