Prilog: Indira Šehić

Alarmantno stanje na tržištu radne snage u BiH

Udruženje poslodavaca u Federaciji Bosne i Hercegovine ponovno upozorava institucije izvršne i zakonodavne vlasti na svim nivoima u BiH na alarmantnu situaciju na tržištu radne snage. Sve je snažniji trend odlazaka kvalifikovanih radnika i kompletnih porodica iz naše zemlje. Ujedno, složene su i dugotrajne administrativne procedure vezane za uvoz nedostajuće radne snage.

Svakodnevno iz kompanija, članica Udruženja poslodavaca, stižu informacije o odlasku kvalifikovanih radnika, što dovodi do usporavanja ili potpunog kolapsa radnih procesa. Na realan problem koji postoji sa tržištem radne snage iz Udruženja poslodavaca upozoravaju godinama. Ali, niko iz vlasti, ni na jednom nivou, ne radi ništa na zaustavljanju odlaska radnika ili pojednostavljenju procedura kada je u pitanju uvoz radne snage. Adnan Smailbegović, predsjednik Upravnog odbora Udruženja poslodavaca Federacije BiH, apeluje da je ova situacija postala alarmantna:

 „Jednostavno, ne možete da nađete radnika, skoro da kažem za bilo koju djelatnost. Mada, naravno, imaju neke djelatnosti koje su više ugrožene, neke manje. Ali, zaista je to nešto što je postalo alarmantno.“

I u Republici Srpskoj situacija sa radnom snagom je također veoma loša u smislu ponude radne snage koja je, svakim danom, sve slabija, navodi Saša Aćić, direktor Unije Udruženja poslodavaca Republike Srpske:

„Procedure za obezbjeđivanje dolaska radnika iz inostranstva su pojednostavljene, mada ih treba još, u nekom segmentu, smanjiti, odnosno, pojednostaviti.“

Jedino konkretno što su vlasti uradile za zaposlene, jeste povećanje plata – sebi i zaposlenima u javnoj službi. Neće, ne žele i ne shvataju da, ukoliko se nastavi trend odlazaka kvalifikovane radne snage iz BiH, više neće biti onih koji će im zaraditi te, uvećane, plate, ističu iz Udruženja poslodavaca Federacije BiH. Adnan Smailbegović:

 „Zaista će, kompletna ekonomija BiH, posebno Federacije, jednostavno krenuti nizbrdo. Počeće da se smanjuju cifre, počeće da opadaju prometi, smanjivaće se broj zaposlenih, a samim tim i punjenje fondova – penzionih, zdravstvenih, itd. Zaista je vrlo alarmantna situacija i mi pokušavamo tako da, da kažem, animiramo naše političare da se nešto naprave po tom pitanju.“

Smailbegović navodi kako Unija poslodavaca Federacije ima određene prijedloge rješenja za ublažavanje situacije u vezi sa odlaskom radnika, te za liberalizaciju zapošljavanja stranaca kako bi se dopunio odliv radne snage:

 „Mi se duboko nadamo da će naše vlasti shvatiti ozbiljnost te situacije i da ćemo zaista sjesti da pokušamo da nešto skupa napravimo, neke mjere u tom cilju.“

U vezi sa pojednostavljivanjem uvoza nedostajuće radne snage iz inostranstva, Republika Srpska je preduzela prve korake. Saša Aćić:

 „Generalno, pozivamo i strukture u Federaciji BiH da učine isto i da taj proces pojednostave i da, u konačnosti, onaj nedostajući kadar u našoj zajednici namirimo iz inostranstva, kako to rade i zemlje iz okruženja.“

Zbog svega navedenog, do uspostave funkcionalne izvršne vlasti u Federaciji, Udruženje poslodavaca zahtijeva održavanje hitne tematske sjednice oba doma Federalnog parlamenta o pitanju odlaska radne snage iz BiH, kao i problema sa uvozom potrebne radne snage iz inostranstva. Poslodavci su, kažu, ako to već vlasti ne žele, spremni ponuditi i materijale za ovu hitnu sjednicu, obrazložiti ih i predložiti konkretna rješenja za spomenute probleme. 

 

 

odlazak radna snaga Federalni radio
sport Federalni radio
0 19.04.2024 23:20
Vijesti u 22 Federalni radio
0 19.04.2024 22:01
sport Federalni radio
0 19.04.2024 19:17
Vijesti u 17 Federalni radio
0 19.04.2024 17:35
sport Federalni radio
0 19.04.2024 00:01
Vijesti u 22 Federalni radio
0 18.04.2024 22:35