Zrinjski i Velež remizirali u mostarskom derbiju
(Izvor: AA)

Mostarski derbi između Zrinjskog i Veleža igran u 30. kolu Premijer lige BiH na stadionu Pod Bijelim brijegom, okončan je podjelom bodova – bilo je 1:1.

Meč su bolje otvorili gosti koji su prijetili prvo preko Radovca, a kasnije i Dejanovića, da bi nakon deset minuta igre dvije dobre prilike kreirali i fudbaleri Zrinjskog. Opasni su bili Janković i Bašić. U 15. minuti - sporni trenutak! Anđušić je išao sam prema golu domaćina, nepropisno ga je zaustavio Barišić, međutim sudija Kaljanac je sve okarakterisao prekršajem za žuti karton. Nezadovoljni gosti su protestovali, smatrajući da je Barišić morao biti isključen, a pritom su javne opomene dobili Bajrić i trener Kodro.

U 19. minuti golman Bogdanović je spasio Velež nakon pokušaja Bilbije, kome je nespretni Zvonić poklonio priliku. Potom je šutirao i Janković, da bi se minutu kasnije velika prilika ukazala gostima. Džanković na žalost navijača Rođenih nije bio priseban. U 38. minuti Bašić je dobro šutirao iz slobodnjaka, međutim ponovo se istakao Veležov golman Bogdanović.

Na početku drugog poluvremena terensku inicijativu imali su domaći, međutim nedostajale su prave prilike. Ono što je izostalo u 15. dogodilo se u 58. minuti – Velež je kreirao napad koji je “mirisao“ na gol, nepropisno ga je prekinuo Igor Savić, nakon čega ga mu je sudija Haris Kaljanac pokazao crveni karton.

Četiri minute kasnije Zrinjski “iz ničega“ dolazi u vodstvo. Golman Veleža Slaviša Bogdanović je skupo platio poigravanje, poklonivši loptu upornom Nemanji Bilbiji, koji uspijeva pogoditi za slavlje domaćih navijača.

Dvije minute kasnije Anđušić je imao novu priliku za pogodak, međutim golman Čondrić je i ovog puta bio uspješniji. Upornost se Rođenima isplatila u 68. minuti kada je Brandao pogodio za izjednačenje rezultata. Brazilac je poentirao nakon sjajne asistencije Nemanje Anđušića.

Zrinjski je do novog vodstva mogao u 74. minuti nakon lijepe akcije, međutim mladi Šipovac je pogodio stativu. Do kraja je više od igre imao brojčano nadmoćniji Velež, ali do pogotka gosti nisu uspjeli. Izdvojili smo pokušaje Pece i Vehabovića – nedovoljno za preokret.

Zrinjski je lider na tabeli sa 77 bodova, ukupno 27 više od prvog pratioca, dok je Velež i dalje na šestoj poziciji sa 38 bodova.