Zelenski u posjeti Saudijskoj Arabiji: Planirani razgovori s Mohammedom bin Salmanom

Zelenski u posjeti Saudijskoj Arabiji: Planirani razgovori s Mohammedom bin Salmanom
(Izvor: EPA/GEORGE CHRISTOFOROU)

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski boravi u Saudijskoj Arabiji, gdje bi trebalo da održi razgovore s prijestolonasljednikom Mohammedom bin Salmanom, potvrdio je visoki zvaničnik iz Kijeva za AFP.

Posjeta se odvija danas i predstavlja njegovu drugu posjetu toj zemlji u posljednja dva mjeseca, javlja The Guardian.

Jačanje odnosa s državama Zaljeva

Zelenski je posljednjih mjeseci intenzivirao diplomatske kontakte s više država u regiji Zaljeva, u kontekstu američko-izraelskog rata s Iranom.

U okviru tih napora, Ukrajina je potpisala i odbrambene sporazume, uključujući i saradnju sa Saudijskom Arabijom, fokusiranu na razmjenu iskustava u obaranju dronova.

Kijev ističe da je, nakon četiri godine borbe protiv ruskih napada, razvio neke od najefikasnijih sistema protiv dronova na svijetu.

Raniji dogovori o protivzračnoj odbrani

Tokom prethodne posjete prošlog mjeseca, Zelenski je izjavio da su dvije strane postigle „važan dogovor“ u oblasti protivzračne odbrane.

Nova posjeta dolazi kao nastavak jačanja bilateralnih odnosa i odbrambene saradnje između Ukrajine i Saudijske Arabije.

federalna.ba

Ukrajina Saudijska Arabija Volodimir Zelenski Mohammed bin Salman