Zelenski se obraća G7 dok ruski projektili gađaju gradove
(Izvor: Genya Savilov/AFP/Getty Images)

Zelenski se obraća G7 dok ruski projektili gađaju gradove

Očekuje se da će ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelensky tražiti isporuku više teškog naoružanja kada se danas obrati skupini G7 bogatih zemalja. Uslijedit će to nakon niza ruskih raketnih napada na Kijev i drugih područja tokom vikenda, u kojima je najmanje jedna osoba ubijena.

U istočnoj Ukrajini Rusija je preuzela potpunu kontrolu nad Sjeverodonjeckom i cilja na obližnji Lysychansk. Zelensky je u nedjelju rekao da je odgađanje isporuka oružja "poziv Rusiji na napad iznova i iznova".

Govoreći putem svog svakodnevnog videoobraćanja, također je pozvao na sisteme protuzračne osbrane i nove sankcije Rusiji."Partneri se moraju kretati brže ako su stvarno partneri, a ne promatrači", rekao je.

Rat u Ukrajini je u vrhu dnevnog reda G7 i očekuje se da će nacije obećati daljnju vojnu potporu Kijevu i nove sankcije Moskvi.

Zapadni čelnici pokušavaju predstaviti jedinstvenu frontu, a njemački kancelar Olaf Scholz kaže kako ruski raketni napadi pokazuju da je "ispravno stajati zajedno i podržavati Ukrajince". Ranije je američki predsjednik Joe Biden rekao da ruski predsjednik Vladimir Putin računa da će se NATO i G7 "raspasti... ali nismo i nećemo".

Međutim, diplomatski dopisnik BBC-a James Landale, koji je na summitu, kaže da je jedinstvo Zapada oko rata narušeno posljednjih sedmica, pri čemu su neki čelnici razgovarali o dugoročnim odnosima s Rusijom, a drugi ističući snažnu, trajnu potporu Ukrajini.

Nakon summita G7 u Bavarskoj uslijedit će sastanak NATO-a u Španiji kasnije tokom sedmica na kojem će također govoriti i Zelensky. Ovaj summit ima široku agendu, od borbe protiv klimatskih promjena do pomoći siromašnijim zemljama u infrastrukturi. Ali Ukrajina i dalje dominira.

Očekuje se da će čelnici G7 ponuditi veću potporu i daljnje sankcije Rusiji. Ali čak i Boris Johnson - jedan od najglasnijih pristaša Zelenskog - priznaje da odbrana suvereniteta Ukrajine ima teške posljedice za ostatak svijeta, posebice rastuće cijene hrane i energije. Zato su čelnici Južne Afrike, Indonezije, Indije i Senegala pozvani da se pridruže današnjem summitu, kako bi razgovarali o tome što se još može učiniti u borbi protiv globalne inflacije. Jedna ideja koja se razmatra je ograničenje cijene ruske nafte.

Ruski raketni napadi ciljali su Kijev, središnji grad Čerkasi u kojem je jedna osoba poginula i oblast Harkov na sjeveroistoku Ukrajine, zajedno s Černihivom na sjeveru te Žitomirom i Lavovom zapadno od glavnog grada. Udar na četvrt Starychi u Lavovu bio je samo 30 km od granice s Poljskom članicom NATO-a.

Neki projektili su lansirani iz bombardera Tupoljev iznad Kaspijskog mora, udaljenog oko 1450 km, priopćila je ukrajinska vojska. Drugi su ranije ispaljeni iz Tupoljeva preltjevši iznad susjedne Bjelorusije.

U Kijevu u stambenoj zgradi na devet katova urušeni su gornji spratovi. Ozlijeđena je i operirana sedmogodišnja djevojčica. Njeno stanje je kasnije opisano kao stabilno. Iz ruševina je izvučena i njena majka - državljanka Rusije.

Rusko ministarstvo odbrane saopćilo je da je visokoprecizno oružje pogodilo centre za obuku ukrajinske vojske i poriče da je pogodilo civilne ciljeve. Gradonačelnik Kijeva Vitaliy Klitschko smatra da su napadi pokušaj zastrašivanja Ukrajine uoči summita G7. U istočnoj Ukrajini Rusija je zauzela Sjeverodonjeck nakon nekoliko sedmica borbi koje su pretvorile veći dio industrijskog grada u ruševine.

Smatra se da su se ukrajinske trupe povukle u obližnji grad Lysychansk, koji se nalazi na višem tlu preko rijeke Siversky Donets. To je jedno od rijetkih preostalih područja u regiji Luhansk koje je još uvijek u ukrajinskim rukama. Luhansk zajedno sa susjednim Donjeckom čine regiju Donbasa, a predsjednik Putin kaže da je stjecanje kontrole nad Donbasom glavni ratni cilj Rusije.

federalna.ba/BBC

Volodimir Zelensky G7