Zelenski pozvao na veći pritisak na Rusiju u razgovorima s američkim zvaničnicima u Rimu
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u nedjelju je naglasio potrebu za povećanjem pritiska na Rusiju kako bi se okončao rat između Rusije i Ukrajine, nakon razgovora s visokim američkim zvaničnicima u Rimu.
Zelenski je na mreži X napisao da je imao "dobar sastanak" s američkim potpredsjednikom J. D. Vanceom i američkim državnim sekretarom Marcom Rubiom u Rimu, tokom kojeg su, kako je rekao, razgovarali o direktnim razgovorima između Moskve i Kijeva održanim u Istanbulu u petak.
Good meeting with @VP J. D. Vance and Secretary of State @SecRubio in Rome.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) May 18, 2025
During our talks we discussed negotiations in Istanbul to where the Russians sent a low level delegation of non-decision-makers. I reaffirmed that Ukraine is ready to be engaged in real diplomacy and… pic.twitter.com/ko2cKKYvCZ
"Potvrdio sam da je Ukrajina spremna da se uključi u pravu diplomatiju i naglasio važnost potpunog i bezuslovnog prekida vatre što je prije moguće", rekao je Zelenski.
Dodao je da su se tokom razgovora dotakli i pitanja poput sankcija protiv Rusije, bilateralne trgovine, odbrambene saradnje, situacije na bojnom polju i predstojeće razmjene zatvorenika.
"Potreban je pritisak na Rusiju sve dok ne budu željni zaustaviti rat. I, naravno, razgovarali smo o našim zajedničkim koracima za postizanje pravednog i trajnog mira. Hvala svim američkim građanima na podršci i vodstvu u spašavanju života", dodao je Zelenski.
Sastanak na visokom nivou održan je u trenutku kada su se desetine svjetskih lidera i vjernika okupili na Trgu Svetog Petra na vatikanskoj ceremoniji inauguracije 267. pape.
Zelenski se sastao s papom Lavom nakon inauguracijske mise u Vatikanu
To je također označilo prvi lični susret između Zelenskog i najviših američkih lidera od napetog sastanka u Ovalnom kabinetu 28. februara, tokom kojeg su američki predsjednik Donald Trump i Vance navodno kritikovali Zelenskog zbog onoga što su nazvali nedostatkom zahvalnosti za godine američke pomoći.
Zelenski je na tom sastanku branio svoj stav, naglašavajući globalne implikacije rata u Ukrajini i njegovu direktnu relevantnost za američku i međunarodnu sigurnost.
federalna.ba/AA