videoprilog Maje Popović (Dnevnik 2)

Zbog čega je Bosna i Hercegovina nefunkcionalna?

Trenutno nije lako živjeti u BiH. Iz naše države stanovništvo odlazi. Institucije i nadležni ne mare za svoje građane. Korupcija i kriminal vladaju. Izvršna i zakonodavna vlast ne funkciniraju, a pravosuđe je, blago rečeno, u krizi.

Bosna i Hecegovina je suverena, nezavisna, samostalna, međunarodno priznata država. Međutim, nakon više od dvije decenije od Dejtonskog mirovnog sporazuma imamo totalno nefukcionalnu državu, ističe Nedim Ademović, ekspert za ustavno pravo.

- Institucije nisu funkcionalne. U Bosni i Hercegovini je, očigledno, paralelizam na sceni da pored formalno postojećih institucija u kojima bi se trebale donositi odluke postoje i faktički centri moći, u kojima se zaista donose odluke. Samim tim, negira se i pravna država i demokratska država i kao takva sasvim je logično da ne postoji ni sistem odgovornosti – ističe Ademović.

Mladi bježe iz države. Razlozi su ekonomska situacija, nefunkcionalno prasovuđe,nesigurnost, kao i sveprisutniji nacionalizam iza kojeg se krije nerad političara. Čast izuzetcima.

Bosna i Hercegovina je država u kojoj čak i članovi VSTS-a kažu da je običnom građaninu pravda nedostižna. To trenutno potvrđuju slučajevi ubistva Dženana Memića i Davida Dragičevića.

- Pojave kao što su dužina trajanja postupaka, neefektivne istrage, nemogućnost zaštite građana, visok stepem korupcije i kriminala u državi, sve je to odlika današnjih tranzicijskih, tzv. zarobljenih država – dodaje Ademović.

- Mislim da je pravosuđe najlošija karika bh. društva i to je krupan problem zbog čega ne funkcioniše ni društvo ni politička scena na način na koji bi trebala da funkcioniše, a to je da ujedinjuje, a ne da razjedinjuje državne institucije – ocjenjuje Miro Lazović, bivši član Predsjedništva RBiH.

Građani Bosne i Hercegovine ne vjeruju više etnoreligijskim elitama koje vladaju već 30 godina, smatra profesor Senadin Lavić.

- Očigledno je da je u BiH neko nametnuo apsolutno pogrešan model vladanja od onoga za koji smo mi glasali 1992. godine na referendumu za nezavisnost BiH. Većina ljudi traži da se taj model naprosto napusti i da se uvede drugačiji model života za ljude, a to je jedan građanski evropski model, kako je u Njemačkoj, Francuskoj – zaključuje Lavić.

Dvadeset devet godina nakon referenduma, zakonodavna i izvršna vlast ne funkcinišu. Sudska vlast je u dubokoj krizi. Netrpeljivost, politička naduravanja, postala su svakodnevnica. Izmjene Izbornog zakona važno pitanje za državu ne rješavaju. Ekonomiija, zapošljavanje, unapređenje obrazovanja ili zdravstvenog sektora - sve je na čekanju, kao i evroatlanski put BiH.

federalna.ba

Nedim Ademović Miro Lazović Senadin Lavić
Plenum Zdenko Ćosić Senadin Lavić
0 30.09.2024 21:58
Miro Lazović Dnevnik D
0 29.02.2024 21:06
Miro Lazović Emir Turkušić
0 27.12.2023 19:28
Plenum Sead Turčalo Vesna Pusić Aleksandar Popov Miro Lazović
0 18.12.2023 22:16
Plenum Vesna Pusić Sead Turčalo Aleksandar Popov Miro Lazović
0 18.12.2023 22:02