Završena sjednica Doma naroda PSBiH, Izvještaj VSTV-a za 2021. nije primljen k znanju
Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH na današnjoj sjednici nije primio k znanju Godišnji izvještaj Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine za 2021.
Prilikom glasanja postignuta je opća, ali ne i entitetska većina, te je izvještaj upućen Kolegiju na usaglašavanje.
U raspravi koja je prethodila glasanju delegat Kluba srpskog naroda Sredoje Nović istakao je da je interesantno da na početku izvještaja kao ključni izazov navodi RS zbog rasprava o donošenju zakona o VSTV-u BiH, koji je donesen 2022. a ne 2021.
Delegat Kluba bošnjačkog naroda Šefik Džaferović izjavio je da je važno imati na umu da VSTV BiH nema nikakvu operativnu moć u postupanju u određenim predmetima Suda i Tužilaštva BiH.
Ni kod glasanja o Izvještaju o radu Pravobranilaštva BiH za 2021. nije bilo entitetske većine, te je upućen Kolegiju na usaglašavanje.
Delegati su jednoglasno i bez rasprave primili k znanju Izvještaj o zaštiti ličnih podataka u Bosni i Hercegovini za 2021., te Informaciju o raspodjeli i korištenju sredstava tekuće rezerve za period od januara do decembra 2021.
Također, jednoglasno je data saglasnost za ratifikaciju većeg broja sporazuma, ugovora i amandmana, čime je današnja sjednica Doma naroda završena.
Dugo čekane izmjene Zakona o akcizama i Zakona o PDV-u, odlukom Kolegija Doma naroda, nisu se našle na dnevnom redu.
Bez rasprava o akcizama i PDV-u i bez usvajanja izmjena Zakona o platama
Dugo čekane izmjene Zakona o akcizama i Zakona o PDV-u odlukom Kolegija nisu se našle na dnevnom redu. Iako bi usvajanje ovih zakona za građane značilo jeftinije gorivo i nultu stopu PDV-a na osnovne životne namirnice, Kolegij je odlučio usaglašavanje zakona proslijediti Vijeću ministara BiH da utvrdi posljedice ukidanja akciza i diferencirane stope PDV-a. Isti epilog dobili su i prijedlozi izmjena Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH.
Obiman dnevni red, ali mjesta nije bilo za dvije prvobitno planirane i za građane ključne tačke. Ukidanje akciza i nulta stopa PDV-a na osnovne životne namirnice ponovo na dnevnom redu, ali ovog puta samo do početka sjednice. Kolegij Doma naroda je odlučio da ih, ipak, izostavi jer nakon jednogodišnje parlamentarne procedure ne vidi svrhu u diferenciranoj stopi PDV-a, niti u ukidanju akciza. Zbog toga, predložena zakonska rješenja šalju Vijeću ministara BiH na analizu.
Špirić: Potrebna analiza kako će predloženi zakoni uticati na budžete
Čović: Počelo se raščišćavati ono što godinama stoji u Domu naroda
Opozicija smatra presedanom i ocjenjuje neprihvatljivim i neopravdanim skidanje tačaka sa dnevnog reda bez konsultacije sa delegatima. Tražili su da se akcize i PDV, ipak, vrate na dnevni red, ali saglasnost nisu dobili.
„Uzeli ste ono što vam ne pripada. Nigdje nećete naći da imate ovakvu vrstu ovlaštenja, inače mi ostali nemamo svrhe ovdje. Vi ste prvi među jednakima“, kazao je predsjednik Kluba bošnjaka Šefik Džaferović (SDA).
DF-ov Dženan Đonlagić je ustvrdio kako je intencija da se, iza poslovničke gimnastike, pokuša sakriti vašu intencija da su protiv ovih zakonskih rješenja.
„Jako mi je žao prije svega što SNSD i vladajuća koalicija u kojoj su oni da nisu prepoznali životne probleme svih građana u BiH“, izjavio je SDS-ov Želimir Nešković
ZNG-ov Zlatko Miletić poručuje: „Narodu u ovoj zemlji treba biti jasno da oni to neće uraditi“.
Ni ono što je ostalo na dnevnom redu nije bolje prošlo. Prijedlozi Denisa Zvizdića i Damira Arnauta, prema kojim bi se stopirala isplata plate parlamentarcima koji ne dolaze na sjednice, te smanjenje otpremnine na 10.000 maraka zaposlenima u institucijama - nisu usvojeni.
„Ove zakone koje smo dobili su također dio neke kampanje koju ja ne razumijem“, kazao je predsjedavajući doma Nikola Špirić (SNSD).
Softić: Klub Hrvata glasao protiv svega, cilj obesmisliti rad Doma naroda
„Ja mislim da će oni ići na povećanje plata, a ova njihova populistička retorika - da smo mi kao vjerski službenici pa da dijelimo neke hedije ili milostinju od viška para. Mislim da ovoj državi trebaju sistemska rješenja“, ističe Miletić.
Godišnji izvještaj VSTV-a BiH za 2021. godinu nije prihvaćen zbog niza kritika i nezadovoljstva radom pravosudnih institucija u BiH. Nije prihvaćen ni izvještaj o finansijskom poslovanju BHRT-a za 2021. godinu zbog zastarjelosti izvještaja. Na koncu ove sjednice, mnogo se pričalo, a gotovo ništa nije uradilo.
federalna.ba