Dom naroda BiH bez stabilne većine, u pripremi nova
Opozicija u Domu naroda Bosne i Hercegovine preglasavanjem vlasti uzdrmala je državnu koaliciju. HDZBiH i SNSD više nemaju kontrolu, a vrata novoj većini su otvorena. Hoće li opozicija vladati Domom naroda, odlučit će Ilija Cvitanović, čiji će glas ubuduće biti presudan. A dok se omjer snaga i slika u Domu naroda kristalizira, opozicija planira velike promjene. Prvo, smjenu rukovodstva Doma naroda, pa čak i rekonstrukciju Vijeća ministara Bosne i Hercegovine. No, za taj poduhvat neophodna je podrška većine u Zastupničkom domu, koja bi vladajućoj koaliciji mogla biti slamka spasa.
Državni nivo vlasti: na polovini mandata vladajuće koalicije, obrisi nove većine. Smjene i rekonstrukcija vlasti u planu. Udružena opozicija slomila je većinu u Domu naroda Bosne i Hercegovine. Omjer snaga, zasad, na štetu aktuelne većine u koju ni sami više ne vjeruju.
“Ja mislim da većine nema”, rekao je Dragan Čović, predsjedavajući Doma naroda Bosne i Hercegovine (HDZBiH).
“Da li postoji parlamentarna većina u ovim specifičnim okolnostima, jako je teško kazati da je ona stabilna, iako bi, formalno-pravno, trebalo da postoji”, smatra Albin Muslić, zastupnik SDP u Zastupničkom domu Bosne i Hercegovine.
Dok se vladajući prebrojavaju, opozicija se već sabrala. Nakon Doma naroda, akcija bi mogla uslijediti i u drugom domu.
“I u Domu naroda i u Predstavničkom domu i gdje god imamo priliku, opozicija koja je posvećena demokratiji i očuvanju ove zemlje će snažno raditi da obori ovu nenarodnu i antidržavnu vlast”, kaže Zlatan Begić, zastupnik DF-a u Zastupničkom domu Bosne i Hercegovine.
Da bi ih oborili, prvo moraju utvrditi većinu. U Domu naroda sve ovisi o jednoj ruci:
“Prvenstveno mojoj”, poručuje Ilija Cvitanović, delegat u Domu naroda Bosne i Hercegovine (HDZ 1990).
Na koju će stranu, Cvitanović još javno ne govori. A opozicija čeka jasnu sliku Doma naroda da bi znala kako djelovati u Zastupničkom domu Bosne i Hercegovine. Tamo im brojke nisu u korist. Zastupnika iz reda vladajuće koalicije ima 23, što je dovoljno da preglasa 19 zastupnika iz opozicije. Što Zastupnički dom čini sigurnom adresom za aktuelnu vlast.
“Po prvi put imamo mogućnost da donosimo odluke i zakone u Domu naroda bez SNSD-a. Oni su do sada imali taj ekskluzivitet, sad ga nemaju. Mislim da je to dobro, korisno, da to otvara prostor da se donose odluke i zakoni i, možda, nešto više od toga”, navodi Branislav Borenović, zastupnik PDP-a u Zastupničkom domu Bosne i Hercegovine.
“Dolazi vrijeme u kojem se jasno pokazuju svi neuspjesi ove koalicije i sad će nastojati u narednim fazama da malo pobjegnu jedni od drugih, da upiru prstom jedni u druge. Tu se otvara prostor za prekompoziciju. Mene raduje ovaj događaj od jučer, to je malo ispuhalo svu aroganciju koju imaju i Dodik i Čović”, ocjenjuje Safet Kešo, zastupnik SDA u Zastupničkom domu Bosne i Hercegovine.
“Mislim da bi i Trojka, a i HDZ u ovoj situaciji dobili prostor da razmisle šta je ubuduće u njihovom interesu - da li da učestvuju u blokadama funkcionisanja vlasti na bh. nivou ili da učestvuju u nekim drugim kombinacijama. Ubijeđen sam da će se otvoriti novi razgovori po svim osnovama”, smatra Mladen Bosić, zastupnik SDS u Zastupničkom domu Bosne i Hercegovine.
Fotelje vladajućih nestabilne, pozicije ugrožene. Rušenje većine paralelno prati i još jedan krah Vijeća ministara. Još jedna uzaludna sjednica i potvrda nesposobnosti koalicije. No, iako opozicija prijeti, vjeruju da će na istim pozicijama dočekati kraj mandata.
“Šta će se desiti u perspektivi, zaista je teško prejudicirati”, stava je Muslić.
“Ništa se tu, baš ništa nije promijenilo. Neko želi stvoriti neku novu atmosferu, uvjeravam vas da će to biti isto kao i do sada”, poručuje Dragan Čović, predsjedavajući Doma naroda BiH (HDZBiH).
A do sada nije bilo efikasno i odgovorno. Blokada za blokadom, propali pokušaji jedan za drugim. Do potencijalno nove vlasti mnogo je koraka i još teža borba za opstanak i poziciju.
federalna.ba