Dom naroda: Nema kvoruma, ima prepiski, oštrih kritika i razjedinjenih stranaka
Vlast na nivou države već dugo je u zastoju. Vijeće ministara prividno radi, Zastupnički dom povremeno, ali Dom naroda gotovo nikako. Opravdano ili ne, Dom naroda je u višemjesečnoj blokadi bez izlaza. Zarobljen u različitim principima bez spremnosti na povlačenje. Odgovornost i borba između Kluba Bošnjaka i SDS-a. Podjednako pravdaju poteze i odluke. Ne i posmatrači.
Bitka za kvorum i Ustavni sud Bosne i Hercegovine. Jedno isključuje drugo. Glavni front u državnom Domu naroda između Kluba Bošnjaka i SDS-a, kojem je, zahvaljujući SNSD-u i HDZ-u, pošlo za rukom da u martu na dnevni red pozicionira Zakon o Ustavnom sudu. Bio je to početak kraja. Rasprava nikada nije otvorena, a sjednica okončana jer Klub Bošnjaka po svaku cijenu sprečava usvajanje zakona. Cijena visoka. Etikete su još teže, a sve kritike i odgovornost rezervirane samo za njih. One najteže su iz Američke ambasade:
“SDA i članovi Kluba Bošnjaka odlučili su se na blokadu Doma naroda kako bi skupili jeftine političke poene lažno se predstavljajući kao branioci Bosne i Hercegovine.”
Klub Bošnjaka iznenađen oštrom porukom, ali blokadu ne priznaje. Posebno prozvani delegati SDA nisu željeli komentirati dobijene kritike, pa podsjećamo na ranije saopćenje.
“Razočaravajuće je što se ambasador SAD-a nije fokusirao na suštinu problema – sadržaj Prijedloga zakona o Ustavnom sudu koji je predložio delegat SDS-a Želimir Nešković. Ovaj prijedlog, koji je u suprotnosti s Ustavom Bosne i Hercegovine nastoji narušiti autonomnu poziciju Ustavnog suda”, poručio je Šefik Džaferović, predsjednik Kluba Bošnjaka u Domu naroda Bosne i Hercegovine (SDA).
“Ni riječi, ni slova o sadržaju Prijedloga zakona za koji svi znamo da razvaljuje strukturu Ustavnog suda”, istakao je Dženan Đonlagić, delegat u Domu naroda Bosne i Hercegovine (DF).
Stanje u Domu naroda blokadom naziva i državna koalicija. Iako je jedan od pet delegata njihov, nema podrške ni u strankama Trojke. Lider NiP-a javno kritikuje sve pa i stranačkog kolegu Kemala Ademovića. Bira drugu opciju, glasanje protiv zakona čime bi se Zakon trajno oborio, a HDZBiH potpuno razotkrio.
“Kada bi HDZ uopće glasao, tada bi pokazao pravo lice, ali ipak mislim da to ne bi učinio”, naveo je Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine (NiP).
“Ako mi trebamo bilo kome dokazivati svoje pravo lice, onda, ko god da je u pitanju, u zabludi je, teškoj”, poručio je Dragan Čović, predsjedavajući Doma naroda Bosne i Hercegovine (HDZBiH).
Vjerovati HDZ-u rizik je za Klub Bošnjaka. Jer je upravo zahvaljujući njima zakon i uvršten na dnevni red. Činjenica je da bi Zakon u Zastupničkom domu teško prošao. Ali čak ni u jednoj stranci nemaju svi isto viđenje mogućnosti.
“Predstavnički dom bi u jednoj ozbiljnoj diskusiji pred kamerama, da vidi cijela javnost, pocijepao takav dokument, stavio ga na smetljište, gdje mu je mjesto, takav dokument ne može proći”, naveo je Konaković.
“Da imam uvjeravanja, kao što je rekao Konaković, da će Predstavnički dom oboriti taj zakon, međutim, ne mogu potpuno vjerovati u to. Tražio sam od lidera Trojke, kao neko ko je jedini predstavnik Trojke u Domu naroda, da napravimo sastanak u posljednjih nekoliko mjeseci o nekoliko tema, između ostalih, i ovoj, i uvijek neko od njih ne može”, kazao je Kemal Ademović, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Bosne i Hercegovine (NiP).
Nakon posljednje hitne sjednice, Ademović je u dilemi. Nije isključiv, došao bi i na redovnu sjednicu, ali sam u Klubu ne čini kvorum.
“Oni polako reteriraju i očekujem narednu sjednicu možda već u narednih nekoliko dana”, rekao je Želimir Nešković, delegat u Domu naroda Bosne i Hercegovine (SDS).
Dok ih zakon čeka, na sjednicu neće. No, blokada ne bi trebala biti prvi izbor jer su šanse za prohodnost minimalne. Garancija više je i Ustavni sud kojem bi, u slučaju potrebe, Klub Bošnjaka mogao podnijeti apelaciju. No, pored mogućnosti, i dalje odlučnost delegata da ne pogaze principe jer bi ustrajnost proteklih mjeseci bila uzaludna. I neželjeni primjer da u Domu naroda, državnoj instituciji, može biti usvojen antidržavni zakon.
federalna.ba