Zašto se žirokopterima ne nadgleda granica?
Izjave da su nam granice šuplje svakodnevno možemo čuti. Razlog je to, kažu nadležni, što nam svakodnevno pristižu novi migranti. Ali, o tom pitanju ne radi se mnogo. Primjer tome su upravo moderne letjelice koje je naša zemlja dobila još prije nekoliko mjeseci, ali nikada ih niko nije pokušao staviti u svrhu zaštite granice.
Dva žirokoptera dio su vrijedne donacije koju je Europska unija prije nekoliko mjeseci dala našoj zemlji. Zbog svih svojih predispozicija, ova letjelica je idealna za nadziranje nepristupačnih terena, kao što su upravo dijelovi naših granica na kojima migranti ilegalno ulaze u BiH.
U odnosu na helikopter, mnogo je lakše upravljati žirokopterom, može letjeti niže, jeftiniji je u nabavci, kao i za skladištenje i održavanje, postiže iste rezultate kao helikopter, mnogo je sigurniji.
I pored svih ovih mogućnosti - te osam obučenih pilota - žirokopteri trenutno ne služe ničemu. Federalna uprava civilne zaštite za sada samo planira. Planira ih koristiti za izviđanje požarišta, potragu za nestalim osobama, pomoć poplavljenim terenima. Istovremeno, sve češće čujemo da su nam granice šuplje, a novi migranti nelegalno ulaze u našu zemlu. Žirokopteri, za to vrijeme, umjesto da nadgledaju granicu, skupljaju prašinu u skladištu.
"Federalna uprava civilne zaštite nije zadužena za nadzor granica. Ako Vlada Federacije, u saradnji sa državnim institucijama, ocijeni da je to potrebno i da možemo dati te kapacitete u te namjene, nema nikakvog razloga da u tom cilju se ne ide", kaže Mustafa Kadribegović, v.d. rukovoditelj federalne uprave civilne zaštite.
A migrantska kriza našu zemlju potresa već nekoliko godina. Za mnoge građane naše zemlje već je 5 do 12. No, nadležni se, i dalje, najmanje bave njenim uzrokom, odnosno granicama. Kada ih migranti prijeđu, već je kasno i tada već imamo posljedicu. Za ministra sigurnosti BiH Selmu Cikotića to ipak nije dovoljan razlog da resurs koji mjesecima stoji neiskorišten čim prije stavi u funkciju zaštite granica: "Od Europske unije imamo više drugih doniranih sredstava koja se postupno uvode kao tehnički i tehnološki doprinos kontrole granice. Svakako da ćemo razmotriti i mogućnost da u jednom širokom spektru institucija koje integriramo i u kontroli granica i u kontroli kretanja migranata teritorijom Bosne i Hercegovine uključimo i Civilnu zaštitu FBiH".
Ovo je samo jedan od primjera da donacije i novci stižu. A nadležnost se, kao i obično, prebacuje sa institucije na instituciju. Rješenje problema se ne nazire. Sve to dovodi do pitanja - kome u BiH odgovara migrantska kriza?
federalna.ba