videoprilog Mirne Ždralović (Dnevnik 2)

Veličanje ratnih zločina bez reakcije pravosuđa

Ključno pitanje je ko će i kada zaštititi one koji žele i žive normalan život u Bosni i Hercegovini. Učestali nacionalistički ispadi. Veličanje ratnih zločina popraćeno pjesmom i bakljama posljednjih dana prošlo je bez osude međunarodne zajednice i reakcije pravosuđa.

Snimci kojima smo svjedočili iz Prijedora, Gacka, Brčkog, Foče, Janje... nikoga nisu ostavili ravnodušnim. Ali ni institucionalna tišina. Policija reagirala tek u pojedinim mjestima, i to ne odmah. Upravo zbog toga pravni stručnjak Šukrija Bakšić ukazuje na činjenicu da se, osim onih koji ugrožavaju sigurnost građana, ali i ne poštuju Inckove izmjene Krivičnog zakona, trebaju sankcionisati i policajci koji tu sigurnost nisu pružili: 

“Na određeni način bi trebali biti sankcionisani, nisu dakle ispunili svoje obaveze. Ako ništa drugo oni su u ovom slučaju prekršili pravila svoje službe. U svakom slučaju je na policijskim snagama da štite građane bez obzira u kojim uslovima je došlo do ugrožavanja njihove sigurnosti. Za činjenje krivičnih djela tu su nadležna tužilaštva da pokrenu krivični postupak kroz podizanje optužnice.”

A iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine na naš upit hoće li postupak protiv onih koji su ugrozili sigurnost građana, ali i prekršili zakon veličanjem osuđenih ratnih zločinaca biti pokrenut, kratak odgovor da prate zbivanja i postupaju prema prijavama:

“Tužilaštvo BiH svakako prati sva zbivanja koja se mogu odnositi na krivična djela iz nadležnosti Tužilaštva BiH, te također postupa po prijavama koje zaprima od građana, udruga, NVO sektora...” .

Dok Tužilaštvo tek prati situaciju, međunarodna zajednica šuti. Zbog incidenata se niko nije oglasio. Na naše upite Delegaciji EU te ambasadama Velike Britanije, Amerike i OHR-u zašto ne reagiraju, također, nismo dobili odgovor. Stigao je tek poziv iz Ambasade SAD-a da ga razmatraju te da ga očekujemo narednih dana. Pravni stručnjaci napominju da samo proslavljanje nije problem, već ugrožavanje i prestrašivanje drugih. 

“Proslavljanje nije problem, problem je ugrožavanje života građana i imovine građana koji su po nečemu različiti u odnosu na većinu. Dakle, samo proslavljanje nije sporno i ovdje bi trebalo u tom pravcu relaksirati situaciju”, dodaje Bakšić.

I na kraju, sve oči uprte u bh. pravosuđe. Posljednja oslobađajuća prvostepena presuda pripadnicima Ravnogorskog pokreta ne ohrabruje. Pjevanje nacionalističkih pjesama okarakterisano je kao umjetnički izražaj. Ovakve oslobađajuće presude i incidenti koji prođu bez reakcije i procesiranja samo obeshrabruju građane BiH, a posebno bošnjačke povratnike, da mogu živjeti u svom domu sigurni i mirni.

federalna.ba

bh. pravosuđe Međunarodna zajednica BiH