Zakonom o zaštiti ustavnog uređenja RS povrijeđen vitalni interes konstitutivnog bošnjačkog naroda
Sjednica Vijeća za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda Republike Srpske održana je danas u Banjoj Luci, a na dnevnom redu je bilo meritorno odlučivanje o zahtjevu Kluba delegata bošnjačkog naroda u Vijeću naroda Republike Srpske za zaštitu vitalnog nacionalnog interesa konstitutivnog bošnjačkog naroda u vezi sa Zakonom o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpske, koji je Narodna skupština Republike Srpske izglasala na Dvadesetoj posebnoj sjednici 13. marta ove godine.
Kako je saopćeno, Vijeće je raspravljalo o meritumu navedenog zahtjeva tj. da li je osporavanim zakonom došlo do povrede vitalnog nacionalnog interesa konstitutivnog bošnjačkog naroda.
- Utvrdilo je da je Zakonom o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpske, koji je Narodna skupština Republike Srpske izglasala na Dvadesetoj posebnoj sjednici 13. marta 2025. godine, povrijeđen vitalni nacionalni interes konstitutivnog bošnjačkog naroda iz alineje 1. i alineje 9. Amandmana LXXVII na Ustav Republike Srpske, kojim je dopunjen član 70. Ustava - navodi se u saopćenju Ustavnog suda RS.
Kako se dodaje, takav stav Vijeće je zauzelo iz razloga što taj zakon, po ocjeni Vijeća, ne sadrži pravni mehanizam kojim se obezbjeđuje zastupljenost konstitutivnih naroda i Ostalih prilikom imenovanja sudija u Specijalni sud Republike Srpske za zaštitu ustavnog uređenja Republike Srpske, Apelaciono odjeljenje za zaštitu ustavnog uređenja pri Specijalnom sudu Republike Srpske i tužilaca u Specijalno tužilaštvo Republike Srpske za zaštitu ustavnog uređenja Republike Srpske.
federalna.ba/Fena