Zakoni s pečatom NSRS-a ponovo na provjeri u Ustavnom sudu BiH
Zakoni s pečatom Narodne skupštine Republike Srpske ponovo pred Ustavnim sudom Bosne i Hercegovine. Delegati iz Kluba Bošnjaka državnog Doma naroda Šefik Džaferović, Safet Softić, Dženan Đonlagić i Džemal Smajić zatražili su ocjenu ustavnosti entitetskog Zakona o imunitetu i donošenje privremene mjere. Iz Republike Srpske apelaciju ocjenjuju kao novi napad na ovaj entitet.
Nedodirljivi, potpuno slobodni, amnestirani od odgovornosti. Idealni uslovi za predsjednika, potpredsjednike, zastupnike, delegate, članove Vlade RS-a. Uokvireni zakonom, kreiranim više po potrebi i želji negoli pravilima. Na snazi je od aprila, a sada na provjeri u Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine. Apelacija je stigla iz Doma naroda Bosne i Hercegovine, kako bi bio zaustavljen trend usvajanja i primjene neustavnih zakona.
“Imunitet postoji u pravnom poretku da se omogući zvaničnicima da slobodno bez straha od krivičnog progona vrše svoju djelatnost, ali u skladu s nadležnostima koje imaju i po pravilima koja su dužni da poštuju. Imunitet ne može da služi da se bilo ko skriva od bilo kakvog krivičnog djela. Ovaj zakon duboko odudara od državnog zakona o imunitetu, time se vrijeđa i Ustav Bosne i Hercegovine”, ističe Šefik Džaferović, predsjednik Kluba Bošnjaka u Domu naroda BiH (SDA).
“Razlog zašto smo čekali je što smo očekivali da će reagovati visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, ali nakon što on nije reagovao, odlučili smo uputiti zahtjev Ustavnom sudu”, kaže Džemal Smajić, delegat u Domu naroda BiH (SBiH).
Zakon je dobra zaštita svim zvaničnicima RS-a, no isprovociran je sudskim procesom protiv Milorada Dodika. U borbi s pravosuđem sredstvo ne biraju, a zakon je, ipak, bio najbolje rješenje i garancija da nijedna sankcija, optužnica ili kazna ne pokuca na vrata, ma kakvo i koliko teško bilo krivično djelo. Kriminal ili korupcija. Imunitet štiti od svega. Zato je prva reakcija iz RS-a na apelaciju prijetnja. Predsjednik NSRS-a Nenad Stevandić (US) je, uz uobičajene kritike i minimiziranje uloge Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, apelantima poručio da će izgubiti sve. A, potom, objašnjava:
“Imate apelaciju ljudi koji nemaju pojma o tome, ni o meritumu, niti su učestvovali, koji su to možda negdje pročitali u novinama ili na sajtu i odlučili su da daju puni doprinos destabilizaciji prilika u Bosni i Hercegovini i da daju nove signale da će narodi biti suprotsavljeni jedni drugima, da će jedni drugima podmetnuti noge, klipove u točkove.”
Reakcija kod druge strane neopažena. Čak, kažu, nije vrijedno ni komentara.
“Javnosti je poznato i da je rad NSRS-a, na čijem čelu je gospodin Stevandić, odavno prešao u jedno neozbiljno djelovanje i možemo ga porediti s nekom jeftinom cirkuskom predstavom”, ocjenjuje Smajić.
“Očekujemo, naravno, nas četvorica koji smo podnijeli taj zahtjev Ustavnom sudu da ga on i usvoji”, poručuje Džaferović.
Time bi se još jednom potvrdilo da je Narodna skupština RS-a samo prostor za galamu, prijetnje i propale, neustavne zakone. Svaki bude zaustavljen, a vlast se u glasnom opiranju odlukama Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, ipak povuče.
federalna.ba